Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Muzeum Sopotu organizuje konferencję “Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością”. Będzie to wydarzenie dwudniowe, trwające od 10 do 11 października 2019 r. Udział w konferencji wezmą wybitni muzealnicy, naukowcy i badacze kultury z całej Polski.

Tematem rozważań będą wyzwania, jakie współczesna cywilizacja stawia przed muzealnictwem; a po części może nawet szerzej – przed instytucjami kultury w ogóle.

• Muzeum progresywne, czyli jakie?
  • Etyczne aspekty muzeum progresywnego.
  • Czy muzeum musi się zmieniać?
  • Czy w muzealnictwie istnieją szczególnie ważne kierunki rozwoju?
  • O pożytkach z utopii.
  • Muzeum idealne – jakie warunki powinno spełniać?
  • Wyznaczniki sukcesu w muzealnictwie – jakie są, a jakie powinny być?
  • Czy brak pieniędzy jest podstawową bolączką muzealników?
  • Co w największym stopniu ogranicza rozwój muzeów?
  • Dominujące procesy w polskim muzealnictwie oraz konsekwencje przyjętych trendów.
  • Progres czy regres? Diagnoza muzealnictwa na przykładach.

Głównym celem wydarzenia jest otwarcie dyskusji nad stanem i przyszłością polskiego muzealnictwa, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Wspólnie stworzymy forum wymiany myśli, a następnie podejmiemy próbę zebrania postulatów, wokół których można by budować model muzeum idealnego – muzealnej utopii.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (nie dotyczy zaproszonych gości).

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO:

Ilość miejsc na konferencji jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom konferencji posiłki i napoje. W programie wydarzenia zostaną uwzględnione przerwy kawowe i obiadowe.

Honorowy patronat nad konferencją “Muzeum progresywne” objęli: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

Dodatkowych informacji o konferencji udzielają: Krzysztof Godon, kierownik oddziału Grodzisko w Sopocie, e-mail: k.godon@archeologia.pl, tel.: 512 757 424, 58 340 66 00 oraz Paweł Pogodziński, kustosz w oddziale Grodzisko w Sopocie, e-mail: p.pogodzinski@archeologia.pl, tel.: 58 340 66 00. Prosimy o kontakt w godzinach pracy Grodziska w Sopocie: 9:00 – 17:00.

Opis wydarzenia na stronie Grodziska w Sopocie: www.archeologia.pl/grodzisko-sopot