Ładowanie Wydarzenia

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę Agnieszki Zalotyńskiej “Północ/Południe”.

 

„Północ/Południe” to wizualny esej o nieobecności. Prezentuje i interpretuje dwie osobiste historie o rodzinnych migracjach za pomocą autorskich map i archiwalnych fotografii.

 

Opowiada o Władysławie Zalotyńskim oraz Jerzym Sewerynie – nigdy niepoznanych dziadkach artystki. Pierwszy był skoczkiem narciarskim i technikiem dentystycznym, drugi – zawodowym kierowcą. Łączy ich zawiła biografia związana z konkretnymi miejscami – tytułowymi skrajnymi punktami na mapie Polski. Wystawa jest spóźnionym spotkaniem, upomnieniem się o pamięć o przodkach. Jej oś narracyjną stanowią mapy wykonane w technice kolażu. Nie są obiektywnym obrazem terytorium, lecz nośnikiem pamięci utrwalającym tożsamość jednostek i miejsc.

 

„Północ/Południe” przetwarza archiwa pamięci i wspomnienia, wykorzystując je jako budulec uniwersalnej opowieści. Wpisuje nielinearne historie w szeroki kontekst przemian historyczno-kulturowych. Artystka opracowuje fotografie i wspomnienia, by w procesie twórczym nadać nowy kształt rodzinnym archiwom.

 

Wystawa łączy sztuki wizualne i nowocześnie rozumianą archiwistykę. Nie jest jedynie zbiorem informacji, lecz interpretacją opartą na kontrastach: północ/południe, stare/nowe, znane/nieznane, tutejsze/obce, obecne/nieobecne, przetworzone/tworzone, czy też analogowe/komputerowe.

 

Muzeum Sopotu, otwarcie 14.11.2019, godz. 18.00 | Wystawa czynna do 21 listopada

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, otwarcie 28.11.2019, godz. 17.00 | Wystawa czynna do do końca roku.

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Zalotyńska

Artystka-archiwistka. Absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje, notuje, fotografuje. Kolekcjonuje i remiksuje cyfrowe oraz analogowe mapy. Podejmuje szereg kwestii związanych z identyfikacją miejsc. To skutkuje odkrywaniem znaczeń miejskich komponentów, ale jest też próbą odpowiedzi na pytanie co znaczy “jestem tu”. Chętnie podejmuje wyzwania eksplorując nowe pola aktywności twórczej. Mieszka w Warszawie.

www.agnieszkazalotynska.com

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!