Od 8 lutego 2020 r. zapraszamy na wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Wystawa będzie prezentowana do 30 sierpnia.

Cytując prof. Tadeusza Cegielskiego masoneria to „szczególny system etyki, osnuty alegoriami i przedstawiony za pomocą symboli”. Zgodnie z wolnomularską koncepcją człowieka, winien on dążyć przede wszystkim do etycznego doskonalenia. Wolnomularstwo to równocześnie międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i praktyczne braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sopotu będzie próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na  historię przedwojennej masonerii działającej w Sopocie.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:  Muzeum  im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Biblioteki Gdańskiej PAN, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.

Wystawę uzupełnią fragmenty filmów, prezentacje multimedialne, fotografie i archiwalia.

Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady poświęcone współczesnemu wolnomularstwu.

Oficjalnym partnerem wystawy jest Wielki Wschód Polski.