Ładowanie Wydarzenia

W związku z dużym zainteresowaniem publiczności wystawą „Sopot w rzeczy samej” zostaje ona przedłużona do 5 maja, natomiast otwarcie wystawy Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie odbędzie się 18 maja o godz. 19.00.

Sopot w rzeczy samej – to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Sopotu. Tworzą ją obiekty związane z historią kurortu i jego mieszkańców – meble, obrazy, stare fotografie, pocztówki, mapy, grafiki, listy, stroje z epoki, modne bibeloty, a także biżuteria, ceramika i wiele innych, nierzadko zaskakujących przedmiotów.

– Wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszej placówki zapraszamy na zwiedzanie wystawy Sopot w rzeczy samej. Jest to wyjątkowa ekspozycja, na której pokazujemy przedmioty podarowane przez mieszkańców i pasjonatów Sopotu do muzealnych zbiorów na przestrzeni 18 lat – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – Zwiedzających dodatkowo powinna zainteresować nietypowa aranżacja wystawy. Nawiązuje ona do muzealnych wnętrz magazynowych. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało wiele fascynujących przedmiotów artystycznych i historycznych. – dodaje dyrektor Muzeum Sopotu.

Sopot w rzeczy samej to wystawa stworzona ze zbiorów muzeum, na której zostały pokazane przedmioty podarowane przez mieszkańców i miłośników Sopotu od momentu powołania placówki w 2001 roku. Przez 18 lat działalności Muzeum Sopotu udało się zgromadzić blisko 10 000 obiektów. Jeśli pokusić się o statystykę, daje to 555,5 eksponatu rocznie, 10 przedmiotów na tydzień.

Ekspozycja jest próbą przedstawienia historii Sopotu przez pryzmat przedmiotów i opowieści, które się z nimi wiążą. Na wystawie można zobaczyć rozmaite obiekty począwszy od pocztówek i fotografii ukazujących dawny Sopot, poprzez przedmioty codziennego użytku, pochodzące między innymi z sopockiego kasyna, osobiste drobiazgi, jak biżuteria, przedmioty toaletowe czy zdobione naparstki, kończąc na elementach garderoby, kostiumach kąpielowych i damskich eleganckich torebkach wieczorowych.

Wystawę dopełniają plansze ukazujące zdjęcia archiwalne z prac remontowych i adaptacyjnych willi Claaszena (siedziby Muzeum Sopotu) oraz tablice wyjaśniające zagadnienia związane z muzealnictwem, ochroną dziedzictwa kulturowego i opieką nad zabytkami kultury. Ponadto – m.in. dzięki dostępnym na ekspozycji kopiom ksiąg inwentarzowych i kart obiektów – zwiedzający mogą lepiej zapoznać się ze specyfiką pracy w muzeum.

 

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!