W dniach 11 i 12 października zapraszamy na wykłady Anety Górnickiej – Boratyńskiej, które odbędą się w ramach obchodów Stulecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.

11.10 godz. 17.30 – „Nasze Bojownice – cztery projekty polskiej emancypacji” – tematem wykładu będzie opowieść o idei emancypacji kobiet w kulturze polskiej, jej historii i ewolucji od połowy XIX wieku aż do chwili wybuchu II Wojny Światowej.

12.10. godz. 17.30 – “Hetmanka Paulina Kuczalska – portret polskiej sufrażystki”, bohaterką wykładu będzie Paulina Kuczalska, nazywana w epoce Hetmanką polskiego feminizmu, prawdziwa sufrażystka z przełomu stuleci, o której historia niesłusznie zapomniała.

Aneta Górnicka-Boratyńska: pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka, znawczyni historii praw kobiet. Pracę doktorską z literatury obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka antologii polskich tekstów feministycznych „Chcemy całego życia”. W książce „Stańmy się sobą” przeanalizowała cztery projekty idei emancypacji w kulturze polskiej, na przykładzie twórczości Elizy Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Zofii Nałkowskiej oraz Ireny Krzywickiej. Jest
autorką wielu tekstów dla „Wysokich Obcasów” oraz książki „Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci”. Mieszka w Brukseli. Założycielka i prezeska stowarzyszenia kulturalno-edukacyjnego Brukselski Klub Polek.