Wystawy

WYSTAWA STAŁA

The Image Carousel element allows you to display arrow navigation or hide the navigation. There is also a global theme option to control the navigation box and arrow size for more creative layouts, and you can choose to allow the mouse to control the scrolling of items.

Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001 – 2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów archiwalną dokumentację fotograficzną wnętrz willi. Na podstawie znakomitych zdjęć z lat 1904-1924 ukazujących kompletne wyposażenie jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń willi Claaszena, jako stałej ekspozycji zabytkowych wnętrz historycznych.

Zachowały się najważniejsze oryginalne elementy wystroju architektonicznego domu, jak: stolarka drzwi i okien, drewniane żaluzje okienne, sztukaterie i drewniane stropy, dębowe posadzki, dawne elektryczne oświetlenie jadalni, winda kuchenna z piwnicy do jadalni, drewniana klatka schodowa etc. Pierwotny układ pomieszczeń pozwolił przywrócić ich dawne funkcje. Przygotowany został projekt odtworzenia oryginalnych tapet oraz dekoracyjnych upięć w oknach. Typowe dla kultury gdańskiej wyposażenie obejmuje barokowe meble gdańskie, eklektyczne meble z przełomu XIX i XX w., grafiki angielskie z ok. 1800 r., gdańskie barokowe sztychy i holenderskie fajanse z Delft. Kilka mebli z XVIII – XIX w., miedziana kadź na wodę z początku XVIII w., grafiki G. Morlanda z przełomu XVIII i XIX w. oraz późnobarokowy żyrandol – pochodzące z pierwotnego umeblowania i wystroju willi, powróciły do Sopotu w 2005 r. po śmierci Ruth Koch z domu Claaszen. Na uwagę zasługuje rzadko spotykana w polskich kolekcjach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku.

Program rekonstrukcji wnętrz parteru będzie realizowany przez następne lata.