PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI

24 marca – 25 czerwca / Wystawa “Colours of Art z kolekcji Svetlik Art Foundation “

Wystawa ukazuje dzieła twórców awangardowych od powstania awangardy na początku XX wieku, a więc Maxa Pechsteina (członka grupy Die Brucke, założonej w 1905 r. w Dreźnie), Emila Filę i Bohumila Kubistę (grupa Osma, założona w 1905 roku w Czechach, nurt ekspresjonistyczno-kubistyczny). Wyróżnia się wśród nich Frantisek Kupka, wybitny czeski malarz abstrakcjonistyczny. Nie brakuje dzieł polskich twórców, którzy zapisali się na kartach awangardy, a wśród nich: Henryk Stażewski, reprezentant konstruktywizmu, członek grup: Bol, Praesens i a.r., czy indywidualisty, Wojciecha Fangora. Pojawiają się też dzieła twórców współczesnych, aktualnie tworzących, np. Andrzej Nowacki.

9 czerwca / “Technologia i awangarda. Film jako eksperyment, sztuka jako film”

Spotkanie performatywne z Marcinem Borchardtem i Irkiem Wojtczakiem.

Spotkanie to będzie rodzajem wykładu/dyskusji Irka Wojtczaka, sopockiego muzyka alternatywnego, saksofonisty, improwizatora i aranżera oraz Marcina Borchardta, reżysera, scenarzysty, autora filmów dokumentalnych, wideoklipów i programów telewizyjnych na temat szeroko pojętej awangardy filmowej i muzycznej. Po części teoretycznej odbędzie się pokaz filmu Fernanda Légera “Balet mechaniczny” z 1924 roku, któremu towarzyszyć będzie improwizowana, eksperymentalna muzyka Irka Wojtczaka.

Wrzesień/ październik / listopad

Cykl wykładów edukacyjnych na temat historii Awangardy, zorganizowanych przy współudziale Muzeum Sztuki w Łodzi.

MUZEUM SOPOTU

23 kwietnia – 12 maja 2017 / Wystawa „Awangarda/ sen paradoksalny”

kuratorka: Katarzyna Swinarska.
„Awangarda/ sen paradoksalny” to wystawa współczesnych artystek polskich związanych z Pomorzem i Trójmiastem, które w swojej twórczości inspirują się awangardą i modernizmem. Interesujący i znaczący jest zwłaszcza motyw modernistycznej utopii pojawiający się często w ich twórczości. Na wystawie zobaczymy obiekty przestrzenne, malarstwo, fotografię i wideo. Artystki biorące udział w wystawie: Anna Baumgart, Katarzyna Józefowicz, Alicja Karska i Aleksandra Went, Agnieszka Kurant, Paulina Ołowska, Anna Reinert, Katarzyna Swinarska, Ania Witkowska, Zorka Wollny, Julita Wójcik.

23 kwietnia (godz. 16.00) / Wernisaż wystawy

W muzealnym kinie (z fotelami dawnego Kina Polonia!) zaprezentujemy dwa filmy związane z dziejami polskiej awangardy: „Zdobywców słońca” film Anny Baumgart opowiadający mało znaną historię pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyruszył z Moskwy do Berlina, by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach pod Łodzią oraz film Józefa Robakowskiego „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” poświęcony twórczości najwybitniejszej polskiej artystki awangardowej Katarzyny Kobro.

28 kwietnia 2017 (godz. 18:00) / Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Kobro. Skok w przestrzeń”.

26, 27, 28 kwietnia 2017 (godz. 14:00) / Warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny Performerka i artystka wizualna Zorka Wollny poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy będą współtworzyć utwór muzyczny wykorzystujący przestrzeń akustyczną miejsca, głosy ludzkie oraz obiekty znalezione w budynku galerii. Zakończeniem warsztatów będzie koncert uczestników otwarty dla publiczności.

29 kwietnia 2017 (godz. 16:00) / Koncert „Głos w pustym mieszkaniu” Zorki Wollny z uczestnikami warsztatów.

29 kwietnia 2017 (godz. 17:00) / Performance „Symfonia Syren” Anny Baumgart

Anna Baumgart realizuje specjalnie na tę wystawę performance który jest rekonstrukcją cyklu akcji Arsienija Awraamowa z lat 1918, 1919, 1920. Przenosząc działania Awraamowa w jego wizualnej formie do Sopotu, zmieniając czas i miejsce, bohaterów a nade wszystko skalę tego performance, artystka mierzy się z koniecznością opowiedzenia na nowo mitu nowoczesności. Częścią performance będzie dyskusja poprowadzona przez grupę ekspertów (Huberta Bilewicza, Katarzynę Bojarską, Małgorzatę Jankowską, Antoniego Michnika i Krzysztofa Pijarskiego), których zadaniem będzie odnieść się do źródłowych akcji Awraamowa oraz do gestu Anny Baumgart.

6 maja 2017 (godz. 12.00) / Wykład Izabeli Kowalczyk na temat aktu i cielesności w twórczości Katarzyny Kobro.

12 maja 2017 (godz.18) / Finisaż wystawy „Awangarda/ sen paradoksalny” wraz z promocją katalogu.

TEATR NA PLAŻY

21 maja (godz. 20.00) / Koncert Pękala/Kordylasińska/Pękala

Pękala/Kordylasińska/Pękala to projekt założony przez Miłosza oraz Magdę Pękalów, małżeństwo które założyło Kwadrofonik, kwartet, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich zespołów grających muzykę współczesną – m.in. laureaci Paszportów Polityki dwa lata temu. Zarówno na płycie, którą wspólnie nagrali dla wytwórni Lado ABC, jak i na koncertach, wykonują utwory m.in. Felixa Kubina, Franka Zappy, Steve’a Reicha. Udowadniają, że za pomocą marimby, wibrafonu oraz perkusjonaliów.

29 maja / DKF Kurort – pokaz filmu „Złoty Wiek” reż. Luis Bunuel, 1930 r październik / Koncert zespołu LOTTO

Trio, grające awangardowy i improwizowany jazz, silnie nawiązujące do nurtu minimalizmu, kojarzonego raczej z muzyką współczesną, a niżeli jazzem.

październik, listopad , grudzień / Pokazy filmów: Awangarda krótkometrażowa – filmy z okresu 1924-29, „Człowiek z Kamerą Filmową”, Dziga Wiertow 1929 r, „Berlin, Symfonia wielkiego Miasta” tWalter Rutmann, 1927r.

DWOREK SIERAKOWSKICH

5 czerwca / O awangardzie w teatrze na przykładzie sztuk S. Mrożka, T. Różewicza i twórców teatru absurdu E. Ionesco i S. Becketa

Wykład profesor M. Jarmułowicz z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego ilustrowany czytaniem fragmentów wybranych dramatów w wykonaniu aktorów z Teatru Wybrzeże.

9 czerwca / O awangardzie w literaturze – „Języki poezji awangardowej”

Wykład dr K. Samsela z Uniwersytetu Warszawskiego, ilustrowany fragmentami wierszy poetów awangardowych W. Chlebnikowa, A. Kruczonycha i innych.

22 czerwca (godz. 18.00) / O awangardzie w muzyce klasycznej

Koncert kameralny – w ramach cyklu Czwartkowych Wieczorów Muzycznych połączony z prelekcją prof. K. Sperskiego z Akademii Muzycznej w Gdański.

BIBLIOTEKA SOPOCKA

19 kwietnia, 25 maja, 20 czerwca, 25 lipca, 22 sierpnia, 11 września, 9 października, 23 października, 27 listopada, 21 grudnia (godz. 18.00) / Czytanie performatywne (miejsce: SOPOTEKA)

Czytanie performatywne w Sopotece – to cykl spotkań, podczas których czytane są fragmenty tekstów polskich twórców awangardowych tj.: papież polskiej awangardy- Tadeusz Peiper, Julian Przyboś, Stanisław Witkiewicz, oraz wyimki z teorii widzenia Władysława Strzemińskiego.

maj – grudzień / Komiksowa Awangarda (miejsce: SOPOTEKA)

Cykl spotkań trójmiejskich wielbicieli komiksów, podczas których prowadzona będzie dyskusja o odważnym i awangardowym traktowaniu w komiksach nawet najpoważniejszych tematów.