Oferta stała
W ofercie stałej dla grup zorganizowanych mamy przygotowane zajęcia opowiadające o historii muzeum i Sopotu. Poza klasycznymi lekcjami muzealnymi wewnątrz budynku oferujemy spacery historyczne po Sopocie.
Uwaga! Od dnia 01.11.2025 r. Muzeum Sopotu jest zamknięte z powodu remontu. Zajęcia będą przeprowadzane w sposób następujący:
- Szkoły i instytucje na terenie Sopotu: zajęcia będą przeprowadzone przez edukatora muzealnego w danej placówce. Prosimy o udostępnienie ekranu/tablicy multimedialnej oraz o przygotowanie potrzebnych artykułów plastycznych i papierniczych.
- Szkoły i instytucje spoza Sopotu: zajęcia będą przeprowadzone w budynku przy ul. Mamuszki 14 w Sopocie. Dostępne terminy będą zamieszczane na bieżąco na naszej stronie internetowej.
Dostępne tematy ze stałej oferty edukacyjnej:
- Sopot – narodziny kurortu
- Jak to: nie pływać?
- krótkie spacery historyczne
Terminy zajęć przy ul. Mamuszki 14:
03.12, 10.12 godz. 10:00.
Oferta czasowa
W związku ze zmianami w organizacji zajęć, oferujemy nowe tematy, związane z podróżami, historią Sopotu i tutejszymi atrakcjami. Nawiązują one również do przypadającej w tym roku 120 rocznicy urodzin Franciszka Mamuszki, wybitnego badacza dziejów miasta:
- Przedszkola: spacer historyczny „Sopot dla najmłodszych”
W czasie krótkiego spaceru po centrum Sopotu dzieci poznają zarys historii miasta. Kto mieszkał w Sopocie przed nami? Z czego zasłynął sopocki kurort? Wspólnie odkryjemy odpowiedzi na te pytania.
- Klasy I-III: lekcja muzealna „Ikony Sopotu”
Podczas zajęć uczestnicy poznają najważniejsze fakty z historii miasta, a także główne atrakcje turystyczne, takie jak molo czy Opera Leśna. Na koniec przeprowadzona zostanie krótka część warsztatowa.
- Klasy IV-VIII: lekcja muzealna „Podróże, przewodniki i bedekery”
Dlaczego podróżujemy? Jak wyglądały wyjazdy w dawnych czasach? Czym są przewodniki turystyczne? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w trakcie naszych zajęć! Uczestnicy będą mieli również okazję stworzyć własny bedeker.
- Szkoły ponadpodstawowe: lekcja muzealna „W dawnym kurorcie”
Po krótkiej prezentacji wybranych faktów z dziejów miasta, uczestnicy, zapoznają się z dawną prasą podczas rozwiązywania zadań, a następnie będą mogli wcielić się w rolę redaktora gazety podczas krótkich warsztatów.
Ferie zimowe 2026
Lekcja muzealna „Sopockie molo i jego tajemnice”
Molo – jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Sopotu. Podczas zajęć odkryjemy, jak zmieniało się na przestrzeni lat, oraz poznamy inne ciekawe fakty z jego historii. Znajdziemy również czas na zabawę i pracę plastyczną.
Zajęcia są przeznaczone dla grup przedszkolnych i klas I–III szkoły podstawowej.
Gdzie? Lekcje muzealne realizujemy na terenie Sopotu we wskazanej przez zamawiającego placówce.
Zapisy: Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu (58) 551 22 66 lub pod adresem e-mail edukacja@muzeumsopotu.pl.
Oferta feryjna obowiązuje w dniach 19.01-01.02.2026 r.