Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy, 17.09 o godz. 17.00, na wykład historyczny dr. Janusza Dargacza, „Obraz Sopotu w książce Johanna Eduarda Böttchera z 1842 roku”.
Johann Eduard Böttcher (1797–1849), pasierb założyciela sopockiego kąpieliska Jeana George’a Haffnera, po śmierci ojczyma w 1830 roku jako najstarszy z rodzeństwa zarządzał rodzinnym majątkiem. W 1842 roku wydał książkę zatytułowaną Der See-Bade-Ort Zoppot bei Danzig (Kąpielisko morskie Sopot pod Gdańskiem), przez długi czas będącą najobszerniejszym opracowaniem na temat Sopotu. Książka ta do dziś nie straciła swojej aktualności i nadal jest chętnie wykorzystywana przez historyków badających dzieje kurortu. Opracowanie Böttchera to coś więcej niż przewodnik turystyczny. Autor nie tylko opisuje wygląd oraz sposób funkcjonowania zakładu kąpielowego i podaje informacje praktyczne dla gości, ale w niezwykle barwny sposób opisuje dzieje Sopotu, jego przyrodę, otoczenie, atrakcje, jakie czekają na kuracjuszy w bliższej i dalszej okolicy. Które z opisanych przez Böttchera miejsc są nadal znane i chętnie odwiedzane, a które z czasem popadły w zapomnienie? Tego będzie się można dowiedzieć podczas wykładu w Muzeum Sopotu.
Janusz Dargacz, historyk, kustosz Muzeum Gdańska oraz adiunkt w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na historii Pomorza Gdańskiego od XVIII do XX wieku, a także dziejach kąpielisk morskich południowego wybrzeża Bałtyku. W 2020 roku ukazała się jego książka Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800–1870).

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!