Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na wystawę czasową poświęconą sopockiemu architektowi Heinrichowi Dunkelowi. Ekspozycja przybliża sylwetkę budowniczego oraz jego realizacje.

Heinrich Dunkel (1877-1922) to jeden z najciekawszych architektów działających w Sopocie w I ćwierci XX wieku. Swoją karierę w mieście rozpoczął przy prestiżowym projekcie Zakładu Kąpielowego w 1902 r., nie związał jednak swojej przyszłości z pracą urzędnika, a postawił na zlecenia od indywidualnych klientów. Jego projekty wyróżniają się ciekawymi formami: od stylu Landhaus poprzez historyzm do form modernistycznych. Dużą wagę przykładał do detalu i ukształtowaniu wnętrza. Dla zleceniodawców projektował wyrafinowaną stolarkę klatek schodowych, okien, drzwi i boazerii, a także nawiązujące do nich meble.

Jego projekty można odnaleźć na terenie całego Sopotu, na szczególną uwagę zasługują wille przy ul. Ignacego Paderewskiego, Antoniego Abrahama i Adama Mickiewicza.

Niewiele wiadomo, poza podstawowymi faktami, o życiu Heinricha Dunkela. Nie udało się odnaleźć jego zdjęcia lub dłuższej wzmianki prasowej poświęconej jego osobie.

Wystawa „Architekt Heinrich Dunkel (1877-1922)”, jest kolejną z cyklu ekspozycji poświęconych architekturze Sopotu, organizowanych przez Muzeum Sopotu.

Patroni medialni: esopot, Zawsze Pomorze

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!