Ładowanie Wydarzenia
24 marca o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Bliżej Historii. Porozmawiamy o czarownicach z Pomorza i Prus z regionalistką i autorką książek, Anną Koprowską-Głowacką. Kim były kobiety oskarżane o czary? W jakich okolicznościach je oskarżano i skazywano? Czy zawsze chodziło o czary? Wśród opowieści o pomorskich czarownicach nie zabraknie historii Sydonii von Bork, głównej bohaterki najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej.
O książce “Czarownice z Pomorza i Prus”
O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem. Wszystkie historie są oparte na faktach. Pochodzą z lat 1477–1836 i obejmują tereny współcześnie istniejących polskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, części kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponadto wykraczają poza te granice, sięgając dzisiejszej Rosji i obwodu kaliningradzkiego oraz Niemiec i Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
O Autorce:
Anna Dobrosława Koprowska- Głowacka jest autorką książek, pisarką, kolekcjonerką baśni i legend, magistrem historii, regionalistką, specjalistką – konsultantką do spraw personalnych, publicystką, autorką artykułów i poetką.
Autorka licznych książek: „Legendy i podania Ziemi Chełmińskiej” (2009), „Czarownice z Pomorza i Kujaw” (2010), „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa kujawsko – pomorskiego” (2011), „Legendy i opowieści z czasów wojen polsko – szwedzkich” (2012), „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego” (2013), „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” (2014), „Legendy krzyżackie” (2014), „Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich” (2015), „Legendy Ustki i Ziemi Słupskiej” (2016), „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw” (2016), „Baśnie i legendy dawnych Kresów” (2018), „Legendy chełmińskie” (2018), „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa zachodniopomorskiego” (2019), „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego” (2020), „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza” (2021), „Czarownice z Pomorza i Prus” (2021), „Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie” (2021).

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!