Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Kowalskim, z którym o jego najnowszej książce rozmawiać będzie Dagny Kurdwanowska.
„Reszta ciała” swoją premierę miała w czerwcu br. To książka – złożona z tekstów reporterskich i wywiadów – o pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączy Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota. Z moimi bohaterami rozmawiałem bezpośrednio w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. Na przykład w izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkałem się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.
„Reszta ciała” to również opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku się urodzili i na różne sposoby, społecznie, dbają o pamięć żydowską.
Rafał Kowalski, tak pisze o sobie:
„Jestem płocczaninem, zastępcą kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. W przeszłości dziennikarzem m.in. „Gazety Wyborczej”. Badaczem relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael.
Jestem autorem książek, m.in.: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018).
Jestem autorem wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. Złożyły się na nią zdjęcia, które odnalazłem w domowych archiwach bohaterów swoich książek i pokazał je światu po raz pierwszy. Wystawa swój wernisaż miała w Muzeum Żydów Mazowieckich w 2017 r.
Organizuję (lub współorganizuję) i prowadzę szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkania autorskie (m.in. z Władysławem Bartoszewskim, Hanną Krall, Adamem Danielem Rotfeldem, Anną Bikont, Jackiem Leociakiem, Patrycją Dołowy, Magdaleną Kicińską, Mikołajem Grynbergiem, Pawłem Smoleńskim, Witoldem Szabłowskim, Magdaleną Grzebałkowską, Piotrem Pazińskim, Marcinem Kąckim, Mirosławem Tryczykiem, Cezarym Łazarewiczem, Ewą Winnicką, Katarzyną Surmiak-Domańską), wystawy, warsztaty, prelekcje, koncerty.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!