Ładowanie Wydarzenia

Z wielką radością zapraszamy na spotkanie z sopocianką, reporterką, autorką bestsellerowych książek, m.in. “Beksińscy. Portret podwójny, “1945. Wojna i pokój”, “Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleną Grzebałkowską.

W ramach cyklu “Bliżej historii” rozmawiać będziemy o jej najnowszej książce “Wojenka”, Wydawnictwo Agora. Spotkanie odbędzie się w ogrodzie Muzeum Sopotu 25 czerwca o godz. 18.00, prowadzenie Dagny Kurdwanowska. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 58 551 22 66 lub w serwisie evenea.

Podczas spotkania na stoisku sopockiej księgarni „Smak Słowa” będzie można kupić książkę autorki.

“Wojna Gotfryda
Koniec lipca 1944 roku. Wzorowy żołnierz
Zeskakuję z czołgu i biegnę do budynku, w którym mieszka znajoma rodziców.
– Pani Jagłowska! – krzyczę na widok kobiety. – Pani przekaże matce, że jestem w wojsku sowieckim. Jadę na Berlin! Mam dwanaście lat, noszę mundur radzieckiego żołnierza, od niedawna służę w 7 Korpusie Pancernym 2 Armii Pancernej generała Siemiona Bogdanowa. Właśnie zdobywamy Białystok, od trzech dni trwają walki o miasto. Znam tu każdą ulicę, każdy tunel, wiem, którędy czołgi przejadą, a gdzie utkną. Jestem ich przewodnikiem. – To co? Powie pani matce?! – wołam i nie czekam na odpowiedź, tylko biegnę z powrotem do czołgu, bo żołnierze się denerwują, że opóźniam jazdę. Za pomoc w wyzwalaniu miasta dostanę swoją pierwszą w życiu odznakę – Otlicznyj razwiedczik (wzorowy zwiadowca).
Fragment rozdziału “Wszystko cacy”.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!