Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Bliżej historii LIVE” – tym razem Dagny Kurdwanowska rozmawiać będzie z Marcin Kącki, autorem książki “Oświęcim Czarna zima”
Termin: 26 maja, godz. 17:00

“Kącki i studium napiętnowanego miasta

Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad miastem od stuleci. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego Białegostoku, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: Jak się tu żyje? Oświęcim. Czarna zima to zapis rozmów ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. I z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów. Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych.

Oświęcim. Czarna zima – jak poradzić sobie z przeszłością?

Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu to próba zbadania, czy raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki. Pamiętnik wydarzeń sprzed lat: tych chlubnych i wstydliwych, o których w Płuczkach pisał Piotra Paweł Reszka.

Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?”
(materiały Wydawnictwo Znak)

#Kulturawczasachpandemii

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!