Zapraszamy na spotkanie z Moniką Szewczyk-Wittek, autorką książki “Jedyne”, z którą rozmawiać będzie Dagny Kurdwanowska.
Książka “Jedyne” Nieopowiedziane historie polskich fotografek to opowieści kobiet, fotografek. Ciekawe życia, ambitne, odważne – Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad – lat 70. i 80. przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne.
Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Maria Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek – odsłaniają przed nami: kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu i życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy, w których im przeszło pracować i żyć.
Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii – od zaangażowanych reportaży społecznych przez fotografię polityczną i sportową po studyjną, naukową i artystyczną,. Pracowały także jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych wmediach. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie.
O autorce – Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Publikacja Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek powstała w ramach obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 organizowanych przez Dom Spotkań z Historią.