Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na kolejny wieczór z cyklu “Bliżej historii”. Tym razem gościć będziemy Mirosława Tyrczyka autora, wydanej w styczniu, książki “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Dziadkowie brali udział w zbrodniach.
Rodzice milczeli.
Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.
Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?
Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które poznały grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Jak kochać tych, którzy zabijali?
To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

“Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości.
To reportaż „z frontu pamięci”.
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Mirosław Tryczyk ( rocznik 1977) – doktor nauk humanistycznych, badacz Zagłady, filozof. Autor książki “Miasta śmierci”.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!