Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Bliżej historii”, które odbędzie się 27 listopada, godz. 18:00. Tym razem gościć będziemy
Pawła Piotra Reszkę, autora książki PŁUCZKI. POSZUKIWACZE ŻYDOWSKIEGO ZŁOTA, spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Ona: – Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę. A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś?
Ja: – To ludzie byli.
Ona: – Ale nieżywe.
To nie były incydenty ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi i przyjezdni prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. “Na Icki” chodzili ojcowie i synowie, sąsiedzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w swojej nowej książce zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu, które pozwala traktować masowe mogiły jak złotonośne pola. Nie osądza jednak, lecz szuka odpowiedzi na pytania: jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”, co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie.

Paweł Piotr Reszka
Reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (2016), dwukrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Dagny Kurdwanowska
Dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet a także opiekunka rodzinna. Związana była m.in. z “Twoim Stylem”, “Dziennikiem Polska/The Times” oraz “Przekrojem”. Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek – ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą „A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość”. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Od października zaczęła studia na USWPS na kierunku psychogerontologia.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!