Ładowanie Wydarzenia

John Faltin – fotograf Sopotu

John Faltin – fotograf Sopotu to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę jaka na przestrzeni lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

John Faltin urodził się 2.02.1846 r. w Gdańsku w rodzinie Hansa Heinricha Eduarda Faltina i Emmy Rosette (z domu Hollatz). Z zawodu był księgowym. Fotografią zainteresował się w okresie młodości, jednak dopiero rozwój techniki pod koniec XIX w. umożliwił mu samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie.
Zdjęcia Faltina stanowią swoistą dokumentację zachodzących w mieście zmian, która prezentuje zarówno najważniejsze budynki i ulice, jak też panoramy pozwalające prześledzić rozwój przestrzenny Sopotu.
Współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal.
Wystawa w Muzeum Sopotu powstała dzięki współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, m.in. Grzegorzem Krzyżowskim. Zdjęcia pochodzą też ze zbiorów Muzeum Sopotu oraz Biblioteki Narodowej Finlandii.
Na zdjęciu: Łazienki Północne podczas budowy, 1903 r.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!