Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy, 11.04 o godz. 17.00, na spotkanie z prof. Wojciechem Kowalskim, który opowie o fajansach z Delft, których kolekcjonerem jest od wielu lat. Przyczynkiem do wykładu jest niedawny zakup do kolekcji Muzeum Sopotu, 4 talerzy z delfickich manufaktur.
Mało kto o tym wie, ale fajanse z Delft zaczęły się od majoliki włoskiej. To jej wykonawcy osiedlili się w Antwerpii w XVI wieku i zaszczepili swoje rzemiosło we Flandrii. Zaczęli przyjmować także miejscową stylistykę i w ten sposób powstał styl włosko-antwerpski. Potem na scenę weszła wielka polityka, wojna z Hiszpania i cały biznes ceramiczny przeniósł się na Północ na teren dzisiejszej Holandii. Tutaj wielki pożar Delft otwarł miasto na nowe inwestycje, a spowodowana wojną w Chinach przerwa w dostawach porcelany stworzyła miejsce na rynku dla lokalnego produktu. Była nim “Delffse porceleyne”, czyli udoskonalony fajans imitujący prawdziwą porcelanę, który od połowy XVII wieku zapanował nie tylko na miejscowych stołach, ale rozpoczął podbój całej Europy. Wykład przedstawi tę intrygująca historię ilustrując ją licznymi przykładami fajansów z Delft z XVII i XVIII w.
Prof. Wojciech Wiktor Kowalski – polski prawnik i dyplomata, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa cywilnego, prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej, profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1991–1994 był Pełnomocnikiem Rządu RP do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą. Zajmował funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Dziedzictwa Kulturowego Rady Europy w Strasburgu. Od 1998 jest pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych do spraw rewindykacji dóbr kultury. Jako członek służby zagranicznej RP posiada stopień ambasadora tytularnego.
Jest wybitnym znawcą i kolekcjonerem ceramiki z Delft, porcelany chińskiej. Autor wielu wystaw i katalogów organizowanych w całej Polsce.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!