Zapraszamy, 18.10 o godz. 17.00,  na wykład Magdaleny Wójtowicz „Ludwig Alexander von Tiedemann – architekt w służbie państwowej”
Wykład poświęcony architektowi kościoła Św. Jerzego w Sopocie Ludwikowi Alexandrowi von Tiedemannowi.
Ludwig von Tiedemann (ur. 17 listopada 1841 w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego , zm. 2 marca 1908 w Berlinie) – niemiecki architekt uniwersytecki w Halle, a potem w Berlinie. Jest autorem zabudowań uniwersytetu medycznego we Wrocławiu, choć najbardziej znany jest z z projektów obiektów sakralnych, między innymi w Berlinie, Grodzisku Wielkopolskim, Opalenicy, Gdańsku, Poznaniu oraz Sopocie. Rodzina Tiedemann posiadała w Sopocie willę.
Biogram: Małgorzata Wójtowicz ukończyła filologię polską i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a doktorat obroniła na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Obecnie jest kierownikiem Działu Architektury Wrocławia XIX i XX wieku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Specjalizuje się w architekturze szpitali i uniwersyteckich zespołów budynków wydziałów medycznych.
Jest autorką 20 artykułów i 7 książek (ostatnia pt. “Architektura w służbie nauki. Dawny Wydział medyczny we Wrocławiu”, 2020, wyd. Muzeum Architektury i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Obecnie pracuje nad tematem “Dawne domy własne wrocławskich architektów”.
Fot. zbiory prywatne.