Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na wystawę „Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820–1850)”. Wystawa w Muzeum Sopotu czynna będzie od 22 czerwca do 29 września 2024 r.

W 1823 roku został położony kamień węgielny pod pierwszy dom kąpielowy w Sopocie. Od tego momentu Sopot zaczął stopniowo przyciągać coraz większą liczbę osób pragnących tu spędzić wakacje i podratować zdrowie. Pierwsze ćwierćwiecze istnienia uzdrowiska przypada na czasy romantyzmu. W Europie Środkowej popularność zdobył styl biedermeier, zwany stylem „udomowionego romantyzmu”. W modzie romantycznej wyraźne były inspiracje czasami średniowiecza i epoką rokoko. Prostotę bawełnianych sukni czasów napoleońskich stopniowo zastąpiono przepychem jedwabnych kreacji o coraz bardziej wymyślnych formach. Obcisła górna część sukni, podkreślająca szczupłość talii i ramion, kontrastowała z obfitą spódnicą i wielkimi rękawami. Nawet moda męska nie oparła się charakterystycznej dla tego okresu tendencji do przerysowanych form sylwetki.

Moda romantyczna daleka była od naszego wyobrażenia wakacyjnej wygody, ale osoby z towarzystwa spędzające wakacje nad morzem robiły wszystko, żeby ubrać się odpowiednio do okoliczności. W położonym w surowym klimacie Sopocie dni upalne przeplatały się z deszczowymi, a spacery nad morzem często z konieczności zastępowano rozrywkami uprawianymi we wnętrzach. W takich warunkach dobór odpowiedniej na wyjeździe garderoby był dla letników szczególnie trudny.

Na wystawie pokazujemy ubiory kobiece i męskie z czasów romantyzmu oraz liczne akcesoria mody i drobiazgi potrzebne w podróży i na wakacjach. Brakuje natomiast strojów kąpielowych, których wtedy jeszcze po prostu nie było. Moda lat 1823–1850 jest przedstawiona w czterech aspektach wiążących się z życiem w kurorcie: w podróży, na spacerze, w zaciszu wynajętego pokoju oraz na balu. Rozwój mody romantycznej można prześledzić dzięki rycinom żurnalowym, miniaturom i obrazom.

Zabytki pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!