Zapraszamy na wykład historyczny pani Joanny Reginy Kowalskiej „Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820 – 1850)”.
Począwszy od lat 20. XIX wieku Sopot zaczął wypełniać się gwarem coraz liczniejszych, bogatych kuracjuszy. Przybywali, aby odpocząć i wzmocnić zdrowie. Korzystali z kąpieli, spacerowali po plaży, odwiedzali Dom Zdrojowy. Przywozili ze sobą walizy i pudła z ubraniami, bielizną, kapeluszami, wachlarzami…. Moda tamtych czasów charakteryzowała się szczególnym wyrafinowaniem i wybór odpowiednich na wyjazd ubiorów i akcesoriów musiał spędzać sen z powiek wielu elegantom i elegantkom. Na wykładzie zostanie scharakteryzowana linia mody w okresie 1820 – 1850, z uwzględnieniem szczególnych warunków, jakie narzucała atmosfera nadmorskiego kurortu.
Joanna Regina Kowalska
Absolwentka historii i historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych w zakresie muzealnictwa (UJ) i kursów technologii dawnych tkanin CIETA w Lyonie. Kustosz kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, wiceprzewodnicząca ICOM Costume, kuratorka licznych wystaw i autorka polskich oraz anglojęzycznych publikacji poświęconych modzie. Specjalizuje się głównie w historii mody XIX i XX wieku.