Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy 14 maja do Muzeum Sopotu na Noc Muzeów!
Przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy program wydarzeń. Zapewniamy, że nikt – ani dorosły, ani najmłodszy – nie będzie się z nami nudzić! Startujemy o godz. 19.00. Kończymy o 01.00. Wstęp bezpłatny!
Szczegółowy program:
– Godz. 19.00-20.00 – spotkanie promocyjne katalogu „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego”.
Wilhelm Lippke (1869-1933), pochodzący z Królewca budowniczy i niezwykle zręczny przedsiębiorca budowlany zrealizował lub współpracował przy budowach i przebudowach ponad 100 budynków na terenie Sopotu. Jego aktywność zawodowa przypadała na lata 1896 – 1912, czyli okres największego boomu architektonicznego w kurorcie.
Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.
Godz. 19.15-21.15 – warsztaty edukacyjne dla najmłodszych
„W oczach się troi”
Warsztaty twórcze dla całych rodzin w ogrodzie Muzeum Sopotu. Łacińskie słowo „multiplicatio” oznacza mnożenie. Zaprojektujemy unikatowy obraz z powtarzających się elementów ze świata flory i fauny.
– Godz. 19.00-23.00 – kącik plastyczny dla dzieci.
Zapraszamy do tzw. „Muzeum dla dzieci”. Czekają tu na Was kolorowanki inspirowane wzornictwem „Sopotplastu”, a także zabawa w samodzielne projektowanie toreb i torebek. Możecie również pobawić się w bycie artystami i stworzyć swoje własne dizajnerskie wyroby galanteryjne.
– Godz. 20.20-21.00 – rodzinne oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” w języku polskim i ukraińskim
Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.
– Godz. 22.50-23.40 – oprowadzanie po wystawie czasowej „Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast” w języku polskim i ukraińskim
Torby podróżne i plażowe, damskie torebki, plastikowe kapturki chroniące Paniom włosy przed wilgocią nadmorskiego klimatu; siateczki z postaciami z kreskówek i wizerunkami świętego Mikołaja, które jeszcze wiele osób pamięta ze swojego dzieciństwa i młodości, a ponadto, archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz wspomnienia dawnych pracowników Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast”. Te wyjątkowego eksponaty będzie można podziwiać zwiedzając nową wystawę czasową Muzeum Sopotu.
Ponadto, przez całą Noc Muzeów będzie można wziąć udział w zabawie „Detektyw w Muzeum”. Zagadki i rebusy pozwolą małym śledczym poznać ukryte tajemnice na ekspozycji wnętrz. Karty pracy dostępne będą w języku polskim i ukraińskim.
Zapraszamy!

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!