Ładowanie Wydarzenia

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej, w setną rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i w uznaniu wybitnych zasług założycielki, dyrektorki i patronki APS. Muzeum Sopotu w ramach tych obchodów postanowiło przybliżyć postać twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Naszym partnerem w projekcie jest Zespół Szkół Specjalnych
nr 5 w Sopocie im. Marii Grzegorzewskiej.

Tytuł został zapożyczony z artykułu dr hab. prof. APS Bernadety Szczupał Maria Grzegorzewska o godności człowieka – w konfrontacji ze współczesnością. W ramach projektu na ścianie zewnętrznej sali gimnastycznej ZSS nr 5 powstaje dekoracyjny mural zaprojektowany przez Eugenię Tynnę, wykładowczynię w Pracowni Liternictwa i Typografii na Wydziale Grafiki w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka użyła motta szkoły – słów Marii Grzegorzewskiej: „W przygotowaniu dzieci do życia trzeba dawać nie tylko światło, ale i ciepło” – i ozdobiła je elementami dekoracyjnej metaloplastyki, kolorystycznie i graficznie nawiązując do logo szkoły. Uroczystość odsłonięcia muralu nastąpi 25 października o godzinie 10:00 podczas pikniku zorganizowanego przez szkołę oraz Muzeum Sopotu.

Uczniowie będą brać czynny udział w tworzeniu muralu i za pomocą szablonów ozdobią ściany szkoły. Tego dnia odbędzie się również wernisaż prac młodych twórców, którzy we wrześniu brali udział w warsztatach Tworzę prowadzonych przez Aleksandrę Szewczuk. Sopocka artystka zaprosiła uczniów szkoły do swojej pracowni, gdzie zapoznali się z różnym technikami artystycznymi, tworząc własne prace.
Wspólnemu spotkaniu uczestników projektu będą towarzyszyć: poczęstunek, gry i zabawy oraz wspólne śpiewanie. Pomoże w tym Musicon – niezwykły instrument edukacyjny kształcący wyobraźnię i kreatywność, który pozwala uczestnikom stać się kompozytorami.

Projekt O godności człowieka. Maria Grzegorzewska 2022 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!