Ładowanie Wydarzenia

Sopot, 16 kwietnia 2018 r.

 

KOMUNIKAT PRASOWY

Obchody sopockie 75. rocznicy wybuchu
powstania w getcie warszawskim
(18 kwietnia 2018 r.)

 

19 kwietnia (czwartek) przypada 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Było to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Rzeszę Niemiecką Europie.

W tym roku do szeregu instytucji i organizacji, które upamiętniają to wydarzenie, dołączy także Miasto Sopot wraz z Muzeum Sopotu.

Uroczystości upamiętniające wybuch powstania oraz jego uczestników rozpoczną się w Sopocie w przeddzień rocznicy, tj. 18 kwietnia (w środę). Obchody mają wymiar symboliczny, bowiem nie są znane żadne bezpośrednie związki Sopotu z powstaniem.

Sopocian, którzy chcieliby włączyć się w obchody, zapraszamy na godz. 16.00 pod bramę Cmentarza Żydowskiego przy ul. Jacka Malczewskiego. Wspólnie z władzami miasta, pracownikami Muzeum Sopotu i przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, na nekropolii odmówiona zostanie krótka modlitwa i złożone zostaną kwiaty .

Inicjatywa włączenia się w obchody rocznicowe wpisuje się zresztą w szerszy program skupiający się na przypomnieniu zapomnianej nieco karty historii kurortu, a więc dziejów miejscowej społeczności żydowskiej z XIX i XX w. W 2018 r. wypadają bowiem rocznice dwóch wydarzeń istotnych z tego punktu widzenia: 50. rocznica Marca’68 i 80. rocznica spalenia synagogi sopockiej (podczas tzw. Nocy Kryształowej, w listopadzie 1938 r.). Z tego powodu w ramach wspomnianego projektu już przed miesiącem odbył się wykład naukowy poświęcony międzynarodowemu kontekstowi Marca’68 w Polsce, zaś na listopad br. zaplanowano zakończenie prezentacji wystawy czasowej poświęconej Żydom sopockim, która otwarta zostanie z początkiem września.

Organizatorami wydarzenia 18 kwietnia br. są Miasto Sopot, Muzeum Sopotu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

 

przygotował:
dr Jan Daniluk, Muzeum Sopotu
+48 609 348 644
jan.daniluk@muzeumsopotu.pl

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!