Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie z autorkami książki Herbstowie. Historia fabrykantów – Dorotą Berbelską i Magdaleną Michalską-Szałacką, które odbędzie się 16 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Sopotu, poprowadzi je Dagny Kurdwanowska.

“Historia rodziny Herbstów, przedstawicieli środkowoeuropejskiej burżuazji, jest nierozerwalnie związana z dziejami dwóch miast: Łodzi i Sopotu. Pełen energii rozwój przemysłu włókienniczego, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat spowodował przekształcenie niewielkiej osady nad rzeką Łódką, w znane w dziewiętnastowiecznej Europie, ważne miasto przemysłowe. Wtedy też, rozpoczęła się niezwykła historia jednej z najbardziej znaczących fortun w Łodzi: powstało przedsiębiorstwo Karola Wilhelma Scheiblera. Osobą, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozkwitu zakładów scheiblerowskich był Edward Herbst. Jego żoną została Matylda – najstarsza córka Scheiblera, Herbstowie mieli czworo dzieci: Karola, Leo, Edwarda i Annę Marię.
Od końca XIX wieku rodzina związała swoje losy także z Sopotem, nadmorskim kurortem, który stał się ich drugim domem. Miejsce, traktowane początkowo jako letnisko, z czasem stało się ich główną siedzibą. Herbstowie odegrali istotną rolę w życiu społecznym obu miast, angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Ich historia rozgrywająca się w Łodzi i Sopocie obejmuje czasy od XIX stulecia, przez dwudziestolecie międzywojenne, po lata II wojny światowej” – piszą we wstępie Autorki.

Wydawcą publikacji są: Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!