Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wilkiem, autorem książki “Pokój z widokiem. Lato 1939”, które odbędzie się w Muzeum Sopotu w piątek 4 października o godzinie 17:30.

 

 

Reportaż historyczny, “Pokój z widokiem. Lato 1939” Marcina Wilka, to opowieść o ostatnich tygodniach przed wybuchem drugiej wojny światowej. W lipcu i sierpniu na wypoczynek udali się przede wszystkim artyści, literaci, dziennikarze. Oni najczęściej odpoczywali w pięknych kurortach. Ale nie wszyscy mieli takie możliwości i nie wszędzie było tak kolorowo. Na wsi o wakacjach się nie marzyło. Krucho z marzeniami było także na kresach.

W poszukiwaniu śladów pamięci o tamtym czasie autor zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, zasadniczo jednak zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju. Obrazy tamtego lata wzbogacone wycinkami z prasy i dokumentami epoki złożyły się w mozaikę o codzienności na moment przed apokalipsą.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!