Zapraszamy we wtorek 29 listopada o godzinie 17:00 na wykład Iwony Zając „Szkoła – miejsce nauki i zabawy”.
Tematem wykładu będzie historia budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego w Sopocie, w którym 1 października 1960 roku otwarto Szkołę Podstawową nr 10 im Fryderyka Chopina. Przez szereg lat szkoła znana była z aktywnej działalności muzycznej. Działała przez 45, aż do roku 2005, kiedy podjęto decyzję o jej zamknięciu. Budynek szkoły po gruntownym remoncie został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i przeniesiono do niego Zespół Szkół Specjalnych nr 5. Początki szkolnictwa specjalnego w naszym mieście sięgają roku 1946, kiedy to dezyzją Tadeusza Gwide Osóbki inspektor szkolnego, zlecono misję zorganizowania szkoły specjalnej Józefie Michniewskiej, absolwentce Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Placówka działała w latach 1947 – 1982 w budynku przy obecnej Alei Niepodległości 764. Potem w budynku przy ulicy Polnej, pod nową nazwą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej.