Ładowanie Wydarzenia
Otwieramy nową wystawą czasową! Już jutro od godziny 10:00 będą mogli Państwo ją obejrzeć. Do niedzieli 16 maja wstęp do muzeum będzie bezpłatny!
“John Faltin – fotograf Sopotu” to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek fotografa📷 działającego na przełomie XIX i XX w. Składać się będzie z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę jaka na przestrzeni lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.
➡ John Faltin urodził się 2.02.1846 r. w Gdańsku w rodzinie Hansa Heinricha Eduarda Faltina i Emmy Rosette (z domu Hollatz). Z zawodu był księgowym. Fotografią zainteresował się w okresie młodości, jednak dopiero rozwój techniki pod koniec XIX w. umożliwił mu samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie.
➡ Zdjęcia Faltina stanowią swoistą dokumentację zachodzących w mieście zmian, która prezentuje zarówno najważniejsze budynki i ulice, jak też panoramy pozwalające prześledzić rozwój przestrzenny Sopotu.
➡ Współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal.
📷 Łazienki Północne podczas budowy, 1903 r.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!