Ładowanie Wydarzenia

Powstanie kurortu ściśle wiąże się z postacią dr. Jeana George’a Haffnera. To on w 1823 roku uruchomił w nadmorskiej części Sopotu pierwszy na gdańskim wybrzeżu profesjonalnie prowadzony zakład kąpielowy. – „Pod gospodarskim okiem doktora Haffnera Sopot rozwijał się, powstawały nowoczesne obiekty kąpielowe, parki i infrastruktura drogowa. Wiara w zbawienny wpływ morskich kąpieli na zdrowie stawała się coraz powszechniejsza, więc kuracjuszy przybywało. W pierwszym roku działalności z oferty dr Haffnera skorzystało 209 gości. Trzy lata później ich liczba wyniosla 450, w 1842 r. przekroczyła 1000, w 1876 r. do sopockiego kapieliska zjechało 2406 osób. Kolejne lata przynosiły dalsze wzrosty liczby kuracjuszy. 200 lat później miasto z dumą kontynuuje kurortowe tradycje. Piękne piaszczyste plaże, najdłuższe drewniane molo w Europie czy słynny Monciak wciąż przyciągają turystów i kuracjuszy.” – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, kuratorka wystawy.

Pomimo obietnicy władz doktor nie otrzymał żadnych funduszy publicznych i wszystkie koszty ponosił sam. Do końca lat dwudziestych XIX w. powstały kolejne obiekty związane z obsługą kąpieliska: dom kąpielowy, Dom Ku­racyjny, przebieralnie, nadmorski park i tereny spacerowe, a także pierwsze drewniane molo. Jean George Haffner był również autorem regulaminu kąpieliska i książki Die See-badeanstalt zu Zoppot bei Dan­zig opublikowanej w 1823 r. gdańskim wydawnictwie Alber­tiego.

Wystawa Muzeum Sopotu obejmować będzie okres od powstania uzdrowiska w 1823 r., poprzez jego rozwój i przemiany, aż do 1945 roku. Od lat 70. XIX wieku, odnotowuje się intensywny wzrost liczby kuracjuszy przybywających do Sopotu. Miejscowość cieszy się coraz większą popularnością, co można wiązać zarówno z korzystnymi warunkami klimatycznymi, jak i rosnącą modą na wizyty w nadmorskich kąpieliskach. Na wystawie omówione zostaną walory przyrodnicze naszego regionu, a także zwyczaje i obyczaje kąpielowe na przestrzeni lat. Odtworzony zostanie plan dnia kuracjusza z „obowiązkowymi” zajęciami oraz aktywnościami w czasie wolnym.

W wyniku traktatu wersalskiego Sopot znalazł się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska. Pierwsze lata pokoju to próba powrotu do świetności kurortu sprzed 1914 r., gdy nazywany był Perłą Bałtyku. Bardzo ważnym wydarzeniem było otwarcie w Sopocie kasyna, które zaczęło przyciągnąć nowych turystów, nie zawsze nastawionych na korzystanie z kuracji leczniczych. Powrócono do organizowania Tygodnia Sportu, cyklicznie odbywały się Festiwale Wagnerowskie, organizowano karnawał i zapraszano gwiazdy.

Pierwsze lata wojny mijały w Sopocie spokojnie. Dom Zdrojowy, Zakład Kąpielowy i Łazienki nadal przyjmowały kuracjuszy. Sytuacja uległa zmianie w roku 1943. Wówczas wiele sopockich hoteli oraz obiektów użyteczności publicznej zaczęto zmieniać w szpitale wojskowe. Podobny los spotkał również najbardziej luksusowy Kasino-Hotel, który od 1944 r. funkcjonował jako lazaret.

Obok historii kurortu, na wystawie zostaną zaprezentowane liczne eksponaty ze zbiorów Muzeum Sopotu. Wśród nich będzie można podziwiać m.in: stroje kąpielowe, buty plażowe, szkła kuracyjne, obiekty związane z popularnymi w Sopocie sportami: puchary, plakiety, medale itp. Dużym zainteresowaniem z pewnością spotkają się reprodukcje nieznanych grafik Eugena Troschela, przechowywane w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie oraz dotąd nieznany, najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r. z archiwum francuskiej wytwórni Gaumont.

Sopot i Zakopane w 2023 r. obchodzą szczególne rocznice – 200 lat powstania w Sopocie kurortu i 90 lat praw miejskich Zakopanego. Jednym z wydarzeń organizowanych z tych okazji jest wspólny projekt wystawienniczy Turyści i kuracjusze. Bliźniacze wystawy są opowieścią o przedstawioną z perspektywy gości i bywalców obu miasta.

Wystawa czynna: 5.05-19.11.2023

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!