Wtorek 12 czerwca o godz. 17.30 – Wioletta Kmiecik “Sopockie motywy w twórczości Bertholda Hellingratha. Wspomnienia o artyście w 140.
rocznicę urodzin”.

Miniona rocznica urodzin artysty-grafika Bertholda Hellingratha jest okazją do przypomnienia jego interesującej twórczości. Przez większą
część swojego życia artystycznego zajmował się wedutą przede wszystkim w technice akwaforty. Znany również jako malarz, twórca pocztówek, projektant znaczków i banknotów, jeszcze w okresie międzywojennym zyskał przydomek: „akwaforcista Gdańska”. Wśród prac jednak odnajdujemy widoki nie tylko Gdańska, również Sopotu, Torunia, Grudziądza, Greifswaldu i wielu innych miast.
Podczas wykładu zaprezentowany zostanie dorobek twórczy Hellingratha na tle aktywności wystawienniczej w Gdańsku i Sopocie. Ponadto, sporo informacji o pasji podróżniczej artysty i podróżach jachtem, o związkach z Sopotem i o losie twórcy, któremu migracja artystyczna przerwała tzw. „dobrą passę”.

Prelegentka Wioleta Kmiecik jest historykiem sztuki i kuratorem wystawy monograficznej Bertholda Hellingratha, przygotowanej w Muzeum Gdańska dziesięć lat temu. Ekspozycja prezentowana była również w innych miastach polskich, a także w Niemczech.