Zapraszamy 13 marca o godz. 17.00 na wykład Marii Molendy “Ukryte. O bieliźnie damskiej od XIX w. po początek XX w.” Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej w Muzeum Sopotu pt. “Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubioru od końca XIX w. do lat 30. XX w.”
Dr Maria Molenda jest wysokiej klasy specjalistą w zakresie ubioru historycznego, szczególnie okresu XIX w. oraz średniowiecza i renesansu, z 20-letnim praktycznym doświadczeniem projektowania i tworzenia historycznych i autorskich kostiumów.
Absolwentka Instytutu Historii UJ oraz Uniwersytetu w Orleanie. Wiedzę o historii ubioru pogłębiała pod okiem pracowników Muzeum Mody w Paryżu oraz wybitnej znawczyni tkanin dr Beaty Biedrońskiej-Słotowej z działu tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2004 r. utworzyła Fundację Nomina Rosae i działające w jej ramach Atelier, których pracami kieruje nieprzerwanie do dziś, m.in. projektując rekonstrukcje ubiorów historycznych oraz kostiumy na potrzeby muzeów, instytucji kultury, teatrów i filmu. Jest autorką książki „Splendide vestitus” poświęconej ubiorom królów z dynastii Jagiellonów, a także innych publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz współautorkę książki „Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego”, Warszawa 2023.
Jako kostiumografka, scenarzystka, reżyserka lub producentka współtworzyła ponad 30 spektakli, performance’ów, musicali, oper i etiud teatralnych oraz 10 produkcji filmowych, w tym pełnometrażowy fabularyzowany dokument „Portret Polaka”, którego była inicjatorką.