Muzeum Sopotu gromadzi zbiory obrazujące historię oraz rozwój miasta, nadmorskiego kurortu i regionu w ramach kilku kolekcji. Obecnie zbiory dwudziestotrzyletniego muzeum to ponad 10 000 eksponatów. Muzeum pozyskuje je do zbiorów poprzez zakupy, darowizny, przekazy nieodpłatne, zapisy testamentowe i depozyty.
Jedną z głównych i najciekawszych kolekcji jest bogata spuścizna rodziny Claaszenów – pierwszych właścicieli i mieszkańców willi, w której mieści się Muzeum Sopotu. W jej skład wchodzą meble, obiekty rzemiosła artystycznego, fajanse z Delft oraz grafiki angielskie eksponowane na stałej ekspozycji wnętrz mieszczańskich z XIX i XX w. Poza ekspozycją stałą znajduje się zbiór dokumentów i fotografii rodzinnych Claaszenów oraz bielizna pościelowa i stołowa.
Na szczególną uwagę w tej kolekcji zasługuje rzadko spotykana w polskich zbiorach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku i miedziana kadź na wodę z końca XIX w.
Kolejnym ciekawym zbiorem jest kolekcja kostiumów i akcesoriów plażowych. Zawiera kilka damskich kostiumów kąpielowych, buty kąpielowe, okulary przeciwsłoneczne z początku XX.
Godną uwagi jest również kolekcja bielizny. Zbiór zawiera: obrusy, serwetki, poszwy, poszewki, halki, pantalony, gorsety i staniki od połowy XIX do lat 30. XX w.
Interesującym zbiorem jest również kolekcja porcelany i ceramiki z Delft to zbiór talerzy, mis, wazonów oraz waz w całości niemal prezentowany na ekspozycji stałej w jadalni willi. W kolekcji znajdują się obiekty pochodzące z okresu od XVII do XIX w.
Kolekcja szkieł kuracyjnych i pamiątek z kurortu to wyjątkowy zbiór zawierający pięknie zdobione szklanice i puchary z widokami architektury dawnego Sopotu oraz polskich i zagranicznych miejscowości uzdrowiskowych. Pamiątki z kurortu to drobne przedmioty: wazoniki, dzbanuszki, filiżanki z widokami molo, plaży i architektury uzdrowiskowej, które chętnie kupowano i zabierano do domu z letniego pobytu nad morzem.
Kolekcja pocztówek zawiera około 2 000 sztuk: pocztówek, kart pocztowych, listów i całostek pocztowych. Pocztówki prezentują widoki uzdrowiska sopockiego, a także innych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce i za granicą od XIX w. do lat 80. XX w.
Zachęcamy Państwa do tworzenia z nami kolekcji muzealnych. Obiekty, można przekazywać do muzeum po wypełnieniu i podpisaniu odpowiednich dokumentów. O zakupie obiektu lub przyjęciu go w darze do zbiorów Muzeum Sopotu lub depozyt decyduje Komisja Pozyskiwania Zbiorów.
Od kilku lat Muzeum Sopotu jest członkiem Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. W ramach członkostwa sukcesywnie digitalizuje swoje zbiory, które można obejrzeć online pod następującym adresem: www.bibliotekacyfrowa.eu