Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę „Z dziejów sopockiej wspólnoty ewangelickiej”. Ekspozycja prezentuje przebieg ruchu reformackiego z XVI w. w Europie i Polsce i szczególnie skupia się na  losach lokalnej społeczności ewangelików. Obok tekstów poświęconych świątyniom i innym miejscom związanym z funkcjonowaniem protestantów w kurorcie zaprezentowane zostaną sylwetki wybranych postaci z czasów przedwojennych – między innymi Johannesa Kollatha, Hermanna Benzlera, ks. Otto Bowiena oraz z okresu po 1945 roku – dr Jadwigi Titz-Kosko i ks. seniora Edwarda Dietza. Wystawa pokaże również wkład i wpływ zarówno wspólnoty, jak i jej przedstawicieli na rozwój i charakter miasta.

Uzupełnieniem wystawy jest opracowanie trasy spaceru „Śladami sopockich ewangelików” wydane w formie mapki i bezpłatnie rozdawane w muzeum i innych punktach w mieście. Wystawie towarzyszą także wykłady historyczne, pokazy filmów i spotkania, których zadaniem będzie przybliżenie zwiedzającym obyczajów i kultury ewangelików.

Ekspozycja powstała we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach obchodów 500-lecia Reformacji.

Kurator: Karolina Babicz-Kaczmarek.

Scenografia wystawy: Małgorzata Gliwińska-Radwańska

Patronat medialny: TVP Gdańsk

Wernisaż w dniu 21 maja o godz. 12.00. Wystawa czynna do 24 września 2017 r. od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W niedzielę wstęp wolny.