Zapraszamy na spotkanie podczas, którego aktor Dariusz Wójcik odczyta fragmenty wojennego dziennika Friedricha Basnera z czasów I wojny światowej. Dziennik trafił do Muzeum Sopotu na początku tego roku. Tło historyczne a także sylwetkę autora przedstawi historyk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego Jan DanilukFriedrich Basner (1869–1936) – gdański kupiec, finansista, kolekcjoner, społecznik działający na rzecz ochrony i zachowania gdańskiego dziedzictwa kulturowego. W 1909 roku według projektów architekta Adolfa Bielefeldta wybudował dom w Sopocie przy obecnej ul. Chrobrego 48, w którym zamieszkał wraz z rodziną i gdzie przechowywał swoją bezcenną kolekcję. Należał do najbardziej zasłużonych zbieraczy dzieł sztuki i rzemiosła gdańskiego. Bankructwo finansowe i rosnące długi zmusiły go w latach 1928–1930 do wyprzedaży kolekcji, a w 1933 roku także sopockiego domu. Wnuczka Basnera, Hildegard Fritzler podarowała naszemu muzeum w 2010 roku wspomnienia i cenne pamiątki po swym dziadku.