Dziś w Muzeum Sopotu gościła ekipa filmowa realizująca na zlecenie kanału Canal + Discovery cykl dokumentów poświęconych wrakom statków i okrętów, które znajdują się na dnie Bałtyku. Historyk Jan Daniluk, pracownik merytoryczny Muzeum Sopotu, został zaproszony do wzięcia udziału w kręceniu jednego z odcinków serii.

Nasz kolega wypowiadał się zarówno na temat nazistowskiej organizacji „Siła przez Radość” („Kraft durch Freude”), jak i samego statku pasażerskiego „Stuttgart”, który był przez tą organizację użytkowany do 1939 r. „Stuttgart” w latach II wojny światowej pełnił funkcję tzw. pływającego szpitala. Okręt został zbombardowany przez amerykańskie lotnictwo podczas słynnego nalotu na Gdynię (wówczas Gotenhafen) 9 października 1943 r. Płonący okręt szpitalny, który był już nie odratowania, został wyprowadzony z portu, a następnie zatopiony przez Niemców ogniem artylerii. Zginęło około 250 osób – pacjenci oraz wojskowy i cywilny personel medyczny. Jego wrak spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej. Do dziś nie gasną kontrowersje dotyczące losów okrętu szpitalnego „Stuttgart”.

Emisja całego serialu planowana jest na jesień tego roku.