Serdecznie zapraszamy dzieci z przedszkoli i szkół na ferie organizowane przez Muzeum Sopotu.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot.
Kontakt: Iwona Zając
Terminy zajęć prosimy ustalać we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00–15.00 pod numerem telefonu 58 551 50 31.
Zgłoszenia można również wysyłać na adres: iwona.zajac@muzeumsopotu.pl.
Wstęp na zajęcia wolny.

W pierwszym tygodniu ferii warsztaty poprowadzi Grażyna Rigall – sopocka malarka i autorka ilustracji dla dzieci.
14.01.20 wtorek g.10.30 – 12.00
Prowadzenie: Grażyna Rigall
„Ruch”
Jednym z pierwszych obiektów stworzonych do animacji wykorzystujący efekt stroboskopowy jest zeotrop. To rodzaj papierowego bębna z naciętymi szczelinami, przez które można oglądać umieszczony wewnątrz pasek papieru z obrazkami przedstawiającymi kolejne etapy ruchu.
Na wcześniej przygotowanych papierowych „taśmach” uczestnicy warsztatów narysują kolejne fazy ruchu czegoś co chcieliby póżniej zobaczyć jako krótki film. Czy będzie to rosnące drzewo, wzburzone fale, czy powiększające się serce, będzie zależało od inwencji twórczej warsztatowiczów.
Wprawiając w ruch papierowe urządzenie będzie można przekonać się jak wyglądały początki animacji poklatkowej.

15.01.20 środa g.10.30 – 12.00
Prowadzenie: Grażyna Rigall
„Zmiana”
Obserwując zmiany jakie pojawiają się w naszym życiu, takie jak przejście ze smutku, w radość, dnia w noc, kształtów ostrych w miękkie, zimnych barw w ciepłe itd. postaramy się za pomocą różnorodnych środków graficznych pokazać ich przeciwstawną naturę. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma specjalnie przygotowaną kartkę i stworzy dwa przeciwstawne graficznie obrazki, które zmontowane w jeden obiekt będą mogły pojawiać się naprzemiennie ukazując własną wizję artystyczną twórcy.

17.01.20 piątek g.10.30 – 12.00
Prowadzenie: Grażyna Rigall
„Kalejdoskop”
Kalejdoskop to proste urządzenie, które za pomocą ruchu oglądanego obiektu i jego zmultiplikowaniu całkowicie zmienia czytelność jego formy.
Za pomocą różnych środków plastycznych stworzymy obrazki, które umieścimy w kółkach z pleksi, które następnie będziemy umieszczać w kalejdoskopie.
Korzystając z właściwości tego urządzenia, będziemy oglądać jak przekształcają się one tworząc nową kompozycję kształtów.

W drugim tygodniu ferii zajęcia prowadzić będzie Iwona Zając.
Muzeum Sopotu wzbogaciło się o nowy eksponat. Tajemniczy obiekt stojący na werandzie naszego muzeum stał się inspiracją dla tegorocznych warsztatów. To Musicon – niezwykły instrument edukacyjny kształcący wyobraźnię i kreatywność. Działa podobnie jak pozytywka z tą różnicą, że tutaj my stajemy się kompozytorami. W czasie warsztatów skupimy się na muzyce, rytmie, zmianie i ruchu. Poznamy musiconowe mapety animujące Musicon. Dowiemy się na jakich instrumentach gra Jaco, Ringo i Charlie.

21.01.20 wtorek, godzina 10.30 – 12.00
„Muzyka i rytm z Musiconem”
Prowadzenie: Iwona Zając

22.01.20 środa, godzina 10.30 – 12.00
„Muzyka i rytm z Musiconem”
Prowadzenie: Iwona Zając

23.02.20 piątek, godzina 10.30 – 12.00
„Muzyka i rytm z Musiconem”
Prowadzenie: Iwona Zając