Można już oglądać wirtualną wystawę “John Faltin. Fotograf Sopotu”. Na specjalnie dedykowanej stronie internetowej https://johnfaltin.muzeumsopotu.pl/, obok prezentowanych fotografii autorstwa Johna Faltina dokumentujących przestrzenny rozwój Sopotu na przełomie XIX i XX w., można zapoznać się również z biogramem artysty oraz historią przeistaczania się sopockiej gminy wiejskiej w miasto.

John Faltin urodził się 2.02.1846 r. w Gdańsku w rodzinie Hansa Heinricha Eduarda Faltina i Emmy Rosette (z domu Hollatz). Pracował jako księgowy, fotografią zajmował się amatorsko. Postęp techniki w latach 80. XIX w. umożliwił mu rozwinięcie pasji fotograficznej i samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie. Nie miał własnego zakładu fotograficznego – pracownia Johna Faltina mieściła się w jego mieszkaniu. Jednak jako zdolny człowiek szybko stał się rozpoznawalny w lokalnym środowisku. Współpracował z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem Clary Berthal. Jego prace przetrwały do czasów współczesnych przede wszystkim w formie pocztówek. Nieliczne zdjęcia jego autorstwa przechowywane są między innymi w zbiorach Narodowej Biblioteki Finlandii, jako część spuścizny po kompozytorze Richardzie Faltinie, bracie fotografa.

Lata aktywności fotograficznej Johna Faltina przypadają na okres intensywnego rozwoju Sopotu. Jego zdjęcia pozwalają na prześledzenie rozwoju przestrzennego miasta, dokumentują powstawanie nowych inwestycji i zachodzące zmiany.

Projekt uzyskał wsparcie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Niemieckim partnerem przedsięwzięcia jest zaprzyjaźnione z nami Erkenbert-Museum z Frankenthalu (Pfalz).

Projekt wpisuje się w obchody 120-lecia nadania praw miejskich Sopotowi.