Zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim historykiem, prof. Andrzejem Chwalbą. Porozmawiamy o książce “Samobójstwo Europy”, w której opisuje I wojnę światową. Zastanowimy się, czy XX wiek rozpoczął się w 1914 roku w Sarajewie? Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska
Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.
Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie – od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.
W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. Samobójstwo Europy… to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.
O książce (ze strony wydawnictwa).
Andrzej Chwalba – historyk, znany popularyzator historii, profesor, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Specjalizuje się w głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych; autor i współautor ponad trzydziestu książek. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się m.in: Historia Polski 1795-1918, Okupacyjny Kraków, Samobójstwo Europy, Festung Krakau, Legiony Polskie 1914-1918, Wisła. Biografia rzeki, a także pozycje napisane wspólnie z Wojciechem Harpulą: Zwrotnice dziejów, Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii oraz Cham i pan.