Zapraszamy na wykład pana Marcina Jacobsona pt: „Jazz w Sopocie”.
Sopot jako przyszły kurort dość szybko nabierał wiatru w żagle i już w 1901 r. zyskał prawa miejskie, a dwie dekady później wpisany został w granice Wolnego Miasta Gdańska i stał się najmodniejszą miejscowością wypoczynkową tej części kontynentu.
W okresie II wojny światowej Sopot, Gdańsk i Gdynia zostały w różnym stopniu zniszczone, ale zaraz po wyzwoleniu ruszyła odbudowa, co spowodowało wzmożoną obywatelską migrację i uczyniło z nich zróżnicowaną socjalnie, kulturowo i etnicznie aglomerację Trójmiasto, którą można po części kojarzyć ze starym Nowym Orleanem.
W kwestiach muzycznych, ale nie tylko, po obu stronach tej granicy funkcjonowały jakby dwa odrębne światy. Gdańsk z natury był dość konserwatywny, za to Sopot miał już rozrywkowy polor.
Marcin Jacobson – animator kultury, publicysta i producent muzyczny wyróżniony tytułem zasłużony dla kultury miasta Gdańska (2019). Współtwórca ruchu Muzyka Młodej Generacji, Festiwalu w Jarocinie oraz Bielskiej Ligi Koszykówki. Twórca koncertowo-wydawniczego cyklu promocyjnego pn. Swingujące 3-miasto i od 2014 dyrektor artystyczny Sopot Molo Jazz Festival. Producent ponad 80 płyt (m.in. Sławek Jaskułek, Jakub Hajdun, String Connection) i rockowych. Manager grup: Krzak, Dżem, Cytrus, TSA, String Connection, Proletaryat, Akurat, Cree i Psio Crew oraz m.in. Martyny Jakubowicz, Tadeusza Nalepy, Sławka Jaskułke, Johna Portera i Leszka Dranickiego. Publicysta piszący na łamach pism: Jazz Forum, Machina, Tygodnik Kulturalny, Jazz, Czas, Głos Wybrzeża, Warsaw Voice, Autograf i periodyku Piosenka. Autor książek: Big Beat – Marek Karewicz (2014) i Rolling Stones – Warszawa ‘67 (2012); współautor (ze Stanisławem Danielewiczem) Rockowisko Trójmiasta – lata 70 (2017), a także pomysłodawca i redaktor albumów fotograficznych: Muzyka Młodej Generacji 1978 – 1982 (2009) i This Is Jazz (2008). Kurator historycznych wystaw muzycznych w muzeach w Gdańsku, Sopocie i Jarocinie. Pomysłodawca i realizator happeningu „Żółta Łódź Podwodna na Motławie” (2012), pierwszego jazzowego flash-moba w Polsce (2013) oraz cyklu koncertów „Fortepian w kościele” (2018), a także koncertów jubileuszowych (50-lecie Czerwono-Czarnych, 50-lecie sopockiego Non-Stopu) oraz licznych imprez charytatywnych – m.in. Gramy dla Dzień Szakala (Tomasza Szukalskiego) w Sopocie, Gramy dla Marka Karewicza i Gramy dla Marka Ałaszewskiego w Warszawie, Gramy dla Kawy (Jerzego Kawalca) w Katowicach.