Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy we wtorek 24 maja o godz. 17.00 na wykład, w trakcie którego Paweł Paniec zachęci nas, by spojrzeć na Sopot z perspektywy innej niż ta, która nasuwa nam się w bardziej oczywistych interpretacjach architektonicznych, urbanistycznych czy funkcjonalnych. Poszukamy znaczenia tego, co kryje się za fasadami budynków i formami przyrody. Postaramy się określić jego funkcje kurortu ujęte w sposób egzystencjalny, czyli to, czego naprawdę szukają odwiedzający to miasto goście.
Kiedy chcemy wyjaśnić, czym jest kurort, najczęściej odwołujemy się do niemieckiego znaczenia tego wyrażenia – miejscowość lecznicza. Szukając głębszego zrozumienia przywołujemy łacińskie słowo curare – odnoszące się do procesu przywracania normy określonej przez podręczniki medycyny.
Ale czy to wystarczy?
Czy fenomen kurortu nie jest zakorzeniony głębiej i żeby uchwycić jego istotę nie powinniśmy sięgnąć do źródeł kultury?
Jednym z takich źródeł jest mit o wygnaniu pierwszych ludzi z raju i dla Państwa uczynię go pierwszym krokiem w podróży, w trakcie której na Sopot spojrzymy jako na krajobraz będący odbiciem wewnętrznej wędrówki jaką wielu ludzi podejmuje w celu osiągnięcia życiowej harmonii, czyli spełnienia marzenia o zdrowiu, które jest czymś więcej niż lekarską diagnozą, o zdrowiu, które pod innymi nazwami stanowiło główną treść dążeń do zrozumienia miejsca człowieka w rzeczywistości, w której przyszło mu doświadczać życia.
Dalszy ciąg tej podróży poznacie w trakcie wykładu i potem…
Paweł Paniec – filozof, animator kultury, edukator, od 2009 r. organizuje inicjatywy popularyzujące wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym autorskie cykle warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych: Tato, a kto to? (2014-2017, 2021), zMYŚLne zabawy (2018-2019), Dzieciaki – Myślaki (2019), Myśl dojrzała (2015-2018), Mapa myśli (2016). W ostatnim czasie realizował cykliczne wykłady online: Myślimy po polsku – czyli jak? (2020), Gdańsk i jego wartości (2020), Demokracja dla Wszystkich i dla Każdego (2021) dostępne w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw .
W ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska realizował cykl Całe złoto Johanna Speimanna (2021) i Aluzje Gdańskie – bajki filozoficzne dla dużych i małych (2022).

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!