Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Muzeum Sopotu

1. Willa Ernsta Claaszena i jej mieszkańcy

Ernst August Claaszen, gdański kupiec i przedsiębiorca, w 1904 r. wybudował w rozwijającym się młodym kurorcie willę. Zamieszkał w niej wraz ze swoją rodziną: żoną Marthą, synem Arthurem i córkami Theodorą i Ruth. Podczas zajęć uczestnicy poznają historię siedziby Muzeum Sopotu oraz losy jej mieszkańców. Lekcja połączona jest ze zwiedzaniem stałej wystawy poświęconej wnętrzom mieszczańskim z początku XX w.

2. O architekturze Sopotu

Zabudowa miasta powstała w przeważającej większości na przełomie XIX i XX w. Układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu został wpisany do rejestru zabytków 12 lutego 1979 r. Wpisem został objęty prawie cały obszar miasta, z wyjątkiem małego fragmentu dzielnicy Brodwino oraz niewielkiego terenu na granicy Gdańska z Sopotem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czy istnieje sopocki styl architektoniczny, czym jest ochrona konserwatorska zabytkowych układów urbanistycznych oraz poznają historię ważnych budynków w mieście.

3. Krótka historia kurortu

Już z początkiem XIX w., kiedy zaczęło rozwijać się lecznictwo uzdrowiskowe, do Sopotu przyjeżdżali kuracjusze. W 1823 r. Jan Jerzy Haffner, lekarz wojsk napoleońskich, otworzył tu własny zakład kąpielowy i dom zdrojowy, a także objął funkcję głównego lekarza kąpieliska. Te wydarzenia otworzyły nowy rozdział w historii miejscowości, a Sopot w krótkim okresie przeobraził się w renomowany kurort. Słuchacze poznają dzieje błyskawicznej kariery Sopotu – od spokojnej wsi po tętniące życiem uzdrowisko.

4. Modna pani u wód – zwyczaje kąpielowe XIX i XX w.

Pobyt w morskim uzdrowisku wiązał się z określonymi zasadami. Podczas lekcji omówione zostaną zagadnienia z zakresu obyczajów, mody i zwyczajów, które obowiązywały w kurortach na przełomie XIX i XX w.

5. Dobry burmistrz Johannes Kollath

Johannes Kollath był burmistrzem Sopotu przez krótkie 3 lata. Pomimo tego został zapamiętany jako rzutki, dobry gospodarz. Z jego inicjatywy lub w czasie jego urzędowania zrealizowano wiele ważnych dla Sopotu inwestycji, między innymi bezkolizyjny przejazd kolejowy czy budowę Gimnazjum Realnego. Słuchacze poznają biografię Kollatha i jego wpływ na rozwój miasta.

6. Polacy w Sopocie w okresie Wolnego Miasta Gdańska

Lekcja poświęcona losom Polaków mieszkających w Sopocie w okresie Wolnego Miasta Gdańska (1919–1939).

7. Sopocka społeczność żydowska do 1945 r.

Żydzi pojawili się w Sopocie w pierwszej połowie lat 60. XX w. Początkowo prowadzili pensjonaty i restauracje z koszerną kuchnią oraz zajmowali się handlem. Wraz z rozwojem kurortu przybywało także coraz więcej żydowskich kuracjuszy i letników. Rozwijała się gmina żydowska, prowadząca między innymi działalność edukacyjną i społeczną. W latach 20. XX w. Żydzi stanowili znaczący odsetek mieszkańców miasta. Sytuację radykalnie zmieniły dojście Adolfa Hitlera do władzy w latach 30., a następnie wybuch II wojny światowej.

8. Historia sopockiej gminy ewangelickiej

Omówimy najważniejsze postaci zasłużone dla rozwoju naszego miasta, takie jak pastor Otto Bowiem, burmistrz Johannes Kollath czy finansista i filantrop Edward Herbst, będące członkami społeczności ewangelickiej. Przedstawimy budowle odgrywające istotną rolę w funkcjonowaniu gminy, między innymi kościół pw. Zbawiciela, dawny dom gminy, kościół św. Jerzego, cmentarz ewangelicki, willę Friedricha Basnera i świątynię Kollatha.

9. Dzieje Opery Leśnej

Sopocki amfiteatr, wybudowany w 1909 r., jest jednym z symboli uzdrowiska. Zajęcia poświęcone są ponadstuletniej historii obiektu, ze szczególnym omówieniem okresu przedwojennych festiwali wagnerowskich oraz ery festiwali piosenki.

10. Genealogia – poznaj losy swojej rodziny

Lekcja nawiązująca do prowadzonego przez Muzeum Sopotu projektu „Sopocianie”. Jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznania historii swoich rodziców i dziadków, a następnie sporządzenia na jej podstawie drzewa genealogicznego.

Pokazy filmów:

Polonia sopocka, reż. Joanna Cichocka-Gula (2009)

Sopocianie, reż. Justyna Mazur (2011)
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, odbywają się w Muzeum Sopotu po wcześniejszym umówieniu pod numerem telefonu 58 551 22 66 w godzinach 9.00–15.00 lub pod adresem e-mailowym iwona.zajac@muzeumsopotu.pl. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł od osoby.

Lekcje muzealne

Edukacja w Muzeum Sopotu

Wraca część naszych warsztatów edukacyjnych w nowym rygorze sanitarnym. Zapraszamy dzieci i młodzież. Warsztaty odbywać się będą w naszym ogrodzie we wtorki, środy i piątki w godz. 11.00–12.30. Czas trwania zajęć od 45 minut do 1,5 h. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wcześniejsze telefoniczne lub mailowe zgłoszenie udziału.

Jak zapisać się na warsztaty?

Zajęcia odbywają się w Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8 w Sopocie.

Terminy zajęć prosimy ustalać z prowadzącą warsztaty Iwoną Zając we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00–15.00 pod numerem telefonu 58 551 22 66.

Zgłoszenia można również wysyłać pod adresem: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com

Ze względu na sytuację epidemiologiczną i pogodową zastrzegamy sobie możliwość zmiany i przeniesienie naszego projektu online.

Kiedy odbywają się lekcje?

Lekcje odbywają się we wtorki, środy i piątki w godz. 11.00–15.00.

Czas trwania lekcji zazwyczaj waha się od 45 min do 1,5 h.

Koszt lekcji muzealnej wynosi 5 zł.

Propozycje warsztatów:

1.

Warsztaty edukacyjne z cyklu „Brzegiem sopockiego Bałtyku”

O wędrującej wydmie.

Dlaczego bronimy plaż i wydm przed atakami morza? Czemu wydma jest miejscem chronionym, a piaski „ożywają” gdy zniszczymy roślinność wydmową? Jak szybko wędruje wydma i po czym poznamy kierunek jej wędrówki? Jak wygląda roślinność wybrzeża wydmowego? Czy na wydmie kwitną kwiatki?

Za pomocą plasteliny, piasku, patyczków i muszli uformujemy naszą wydmę. Zadbamy żeby wiklinowy płotek chronił ją prze intruzami

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/04/o-wedrujacej-wydmie.html

Kto mieszka w muszelkach, czyli sąsiedzi Muzeum Sopotu.

Często kiedy spacerujecie po piaszczystych plażach Morza Bałtyckiego, szukacie muszli i muszelek. Czy kiedyś zastanawialiście się jak one się nazywają, czym się różnią i kto w nich mieszka? Przyjrzymy się ich kształtom, strukturom i mieszkańcom. Dowiecie się jaki dom posiada sercówka pospolita czy omułek jadalny. Za pomocą kartki papieru możecie wykonać własną muszlę w japońskiej technice origami.

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/03/kto-mieszka-w-muszelkach-muszla-metoda.html

Statki o nazwie “Sopot”

Warsztat o trzech statkach, które, mają w swojej nazwie „Sopot” i na całym świecie sławiły lub sławią nasze miasto. Narysujemy drobnicowiec i nadamy mu imię. Z planami rozmieszczenia ładunku przesłanymi przez kapitana żeglugi wielkiej Marka Wentę będziemy mogli profesjonalnie rozłożyć ładunek. Ciekawe co się w nim znajdzie? Czy będą to samochody lub rowery? A może skrzynie wypełnione po brzegi słodyczami? 

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/02/morze-statki-o-nazwie-sopot.html

2.

Warsztaty edukacyjne z cyklu „120 rocznica nadania Sopotowi praw miejskich”

Jak rodzi się miasto? Krótka historia Sopotu.

Jakie czynniki wpływają na to, że w danym miejscu rodzi się miasto? Czy połączenie kolejowe może w tym pomóc? Co sprawia, że miasto zaczyna się rozrastać? Zastanowimy się kiedy pojawia się kultura i co sprawia, że mieszkańcy jej potrzebują. Na narysowanej przez nas mapie Sopotu zaznaczymy wybrane ważne miejsca w mieście.

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/03/jak-rodzi-sie-miasto-krotka-historia.html

Plaża wczoraj i dziś.

Jak plażowano kiedyś? Do czego służyły Łazienki kąpielowe? Jak ubierano się na plażę? Czym zajmował się pan koszowy? Jakie sporty uprawiano na plaży i czy opalenizna była w modzie? Podczas warsztatów zapoznacie się z obyczajami plażowymi w Sopocie przełomu XIX i XX wieku.

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/04/plaza-wczoraj-i-dzis-prezentacja.html

Prezentacja:

https://www.canva.com/design/DAEb0OL4msQ/SJ6gSxaZVk-eDOqoHZYbTg/view

3.

Warsztaty edukacyjne z cyklu „20 eksponatów na 20-lecie Muzeum Sopotu”

Pejzaż nadmorski

Muzeum Sopotu posiada w swojej kolekcji obrazy artystów zainspirowanych pejzażem nadmorskim m.in Mariana Mokwy, Józefa Czapskego i Jana Cybisa. Zapoznamy się z ich pracami i techniką malarską akwarelą. Wykorzystuje się w niej farby wodne zwane akwarelami.Pamiątka z uzdrowiska – szkła kuracyjne.

Rubinowa szklanka z napisem „Kurhaus Zoppot” i wizerunkiem Drugiego Domu Kuracyjnego w Sopocie; służyła do picia wód leczniczych. Zachwyca prostą formą i kolorem. Szkło jest barwione i wykończone falistym brzegiem. Pochodzi z początku XX wieku. Podczas warsztatu dowiemy się jak wyglądał i kiedy powstał Drugi Dom Kuracyjny. Zaprojektujemy współczesne szkło kuracyjne z napisem „Sopot” i wizerunkiem Czwartego Domu Kuracyjnego.

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/03/pamiatka-z-uzdrowiska-szka-kuracyjne.html

Śniadanie u Claaszenów, czyli po co nam nożyczki do jajek.

W kolekcji Muzeum Sopotu posiadamy wyjątkowe nożyczki. Do winogron – niewielkie, eleganckie służą do odcinania owoców od gałązek w czasie posiłku. Wydłużony uchwyt w formie ptaka (pelikana lub żurawia) z wyciągniętą szyją i uniesionym dziobem, pomaga dotrzeć do gałązek ukrytych pod gronami. Drugie nożyczki używane były do odcinania wierzchołka skorupki gotowanego jajka. Mają ozdobną formę kogucika. Podczas warsztatu za pomocą techniki origami stworzymy papierowe ptaki.

https://muzeumsopotu.blogspot.com/2021/04/sniadanie-u-claaszenow-czyli-po-co-nam.html

Mobilne Muzeum Sopotu
Szkoły i przedszkola
Muzeum Sopotu wychodząc naprzeciw potrzebom sopockich szkół i przedszkoli przygotowało również ofertę edukacyjną w ramach Mobilnego Muzeum. Nasza edukatorka, po wcześniejszym umówieniu, przyjedzie do Państwa i poprowadzi lekcję muzealną połączoną z warsztatem artystycznym. Warsztaty odbywać się będą we wtorki, środy i piątki Termin i godzinę dostosujemy do potrzeb osób zainteresowanych naszą ofertą. Zajęcia trwają od 45 minut do 1,5 godziny.

Muzeum Sopotu uczy i bawi on-line

Warsztaty edukacyjne z cyklu „Brzegiem sopockiego Bałtyku”

5 marca
Kto mieszka w muszelkach, czyli sąsiedzi Muzeum Sopotu.
Często kiedy spacerujecie po piaszczystych plażach Morza Bałtyckiego, szukacie muszli i muszelek. Czy kiedyś zastanawialiście się jak one się nazywają, czym się różnią i kto w nich mieszka? Przyjrzymy się ich kształtom, strukturom i mieszkańcom. Dowiecie się jaki dom posiada sercówka pospolita czy omułek jadalny.

9 kwietnia
O wędrującej wydmie.
Dlaczego bronimy plaż i wydm przed atakami morza? Czemu wydma jest miejscem chronionym, a piaski „ożywają” gdy zniszczymy roślinność wydmową? Jak szybko wędruje wydma i po czym poznamy kierunek jej wędrówki? Jak wygląda roślinność wybrzeża wydmowego? Czy na wydmie kwitną kwiatki?
Warsztaty edukacyjne z cyklu „120 rocznica nadania Sopotowi praw miejskich”

12 marca
Jak rodzi się miasto? Krótka historia Sopotu.
Jakie czynniki wpływają na to, że w danym miejscu rodzi się miasto? Czy połączenie kolejowe może w tym pomóc? Co sprawia, że miasto zaczyna się rozrastać? Zastanowimy się kiedy pojawia się kultura i co sprawia, że mieszkańcy jej potrzebują. Na narysowanej przez nas mapie Sopotu zaznaczymy wybrane ważne miejsca w mieście.

16 kwietnia
Plaża wczoraj i dziś.
Jak plażowano kiedyś? Do czego służyły Łazienki kąpielowe? Jak ubierano się na plażę? Czym zajmował się pan koszowy? Jakie sporty uprawiano na plaży i czy opalenizna była w modzie? Podczas warsztatów zapoznacie się z obyczajami plażowymi w Sopocie przełomu XIX i XX wieku.
Warsztaty edukacyjne z cyklu „20 eksponatów na 20-lecie Muzeum Sopotu”

19 marca
Pamiątka z uzdrowiska – szkła kuracyjne.
Rubinowa szklanka z napisem „Kurhaus Zoppot” i wizerunkiem Drugiego Domu Kuracyjnego w Sopocie; służyła do picia wód leczniczych. Zachwyca prostą formą i kolorem. Szkło jest barwione i wykończone falistym brzegiem. Pochodzi z początku XX wieku. Podczas warsztatu dowiemy się jak wyglądał i kiedy powstał Drugi Dom Kuracyjny. Zaprojektujemy współczesne szkło kuracyjne z napisem „Sopot” i wizerunkiem Czwartego Domu Kuracyjnego.

23 kwietnia
Śniadanie u Claaszenów, czyli po co nam nożyczki do jajek.
W kolekcji Muzeum Sopotu posiadamy wyjątkowe nożyczki. Do winogron – niewielkie, eleganckie służą do odcinania owoców od gałązek w czasie posiłku. Wydłużony uchwyt w formie ptaka (pelikana lub żurawia) z wyciągniętą szyją i uniesionym dziobem, pomaga dotrzeć do gałązek ukrytych pod gronami. Drugie nożyczki używane były do odcinania wierzchołka skorupki gotowanego jajka. Mają ozdobną formę kogucika. Podczas warsztatu za pomocą techniki origami stworzymy papierowe ptaki.

SOPOCKA PISANKA

26 marca
Na zbliżające się święta wielkanocne przygotujemy sopocką pisankę. Ozdobimy ją za pomocą techniki decoupage zwaną też metodą serwetkową. I choć nie będzie się ona nadawała do zjedzenia, stanie się piękną świąteczną dekoracją.

Warsztaty wraz z opisem będą dostępne na naszym blogu edukacyjnym https://muzeumsopotu.blogspot.com/ oraz na naszym kanale w serwisie Youtube

FERIE

Ferie z sopocką architekturą

Mobilne Muzeum Sopotu zaprasza na ferie z sopocką architekturą

Termin: Od 5.01.12 do 15.01.2021

Muzeum Sopotu wychodząc naprzeciw potrzebom sopockich szkół i przedszkoli przygotowało ofertę edukacyjną w ramach Mobilnego Muzeum. Nasza edukatorka, po wcześniejszym umówieniu, przyjedzie do Państwa i poprowadzi lekcję muzealną połączoną z warsztatem artystycznym. Warsztaty będą się odbywać we wtorki, środy i piątki. Termin i godzinę dostosujemy do potrzeb osób zainteresowanych naszą ofertą. Zajęcia trwają 1,5 godziny i są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV i przedszkolaków (grupy 12 osobowe). Wstęp na zajęcia wolny.

Motywem przewodnim ferii będą sopockie wnętrza i detale architektoniczne. Inspirację czerpiemy z wystawy „Odzyskane. Detale sopockich wnętrz”, która aktualnie trwa w Muzeum Sopotu.

Zapisy / Kontakt: Iwona Zając                                                                                                       

Terminy zajęć prosimy ustalać we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00–15.00 pod numerem telefonu 58 551 22 66.

Zgłoszenia można również wysyłać pod adresem: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com

Ze względu na sytuację epidemiologiczną zastrzegamy sobie możliwość zmiany i przeniesienie naszego projektu online.

Kolorowy świat witrażu

W niektórych sopockich domach można podziwiać okna z kolorowymi szybkami, czyli witraże. Na klatkach schodowych przez duże szybki witrażowe wpada kolorowe światło, które dodatkowo ozdabia wnętrze willi lub kamienicy. Przyjrzymy się z bliska motywom dekoracyjnym sopockich witraży: kwiatom, ptakom i zwierzętom. Na ich podstawie stworzymy własny witraż.

Sopockie kamienice

Jeżeli zajrzyjcie do klatek sopockich willi zobaczycie zróżnicowane formy i dekoracje drzwi wejściowych oraz tych prowadzących do mieszkań. Podczas warsztatów zaprojektujemy ozdobne drzwi, pomalujemy je i pokolorujemy, ozdobimy cekinami i barwnymi naklejkami. Tylko pamiętajcie nie róbcie tego z drzwiami sąsiadów i nie niszczcie zabytków :).

Kwiat zaklęty w tapecie

Zima za oknem i kwiaty zasnęły, by obudzić się na wiosnę. Poszukamy ich w pięknych secesyjnych tapetach i ich ozdobnych ornamentach. Dzięki specjalnie przygotowanym szablonom będziecie mogli odbić wybrany przez siebie kwiat na ekologicznej torbie lub koszulce w technice szablonu.