Muzeum Sopotu uczy i bawi on-line

Warsztaty edukacyjne z cyklu „Brzegiem sopockiego Bałtyku”

5 marca
Kto mieszka w muszelkach, czyli sąsiedzi Muzeum Sopotu.
Często kiedy spacerujecie po piaszczystych plażach Morza Bałtyckiego, szukacie muszli i muszelek. Czy kiedyś zastanawialiście się jak one się nazywają, czym się różnią i kto w nich mieszka? Przyjrzymy się ich kształtom, strukturom i mieszkańcom. Dowiecie się jaki dom posiada sercówka pospolita czy omułek jadalny.

9 kwietnia
O wędrującej wydmie.
Dlaczego bronimy plaż i wydm przed atakami morza? Czemu wydma jest miejscem chronionym, a piaski „ożywają” gdy zniszczymy roślinność wydmową? Jak szybko wędruje wydma i po czym poznamy kierunek jej wędrówki? Jak wygląda roślinność wybrzeża wydmowego? Czy na wydmie kwitną kwiatki?
Warsztaty edukacyjne z cyklu „120 rocznica nadania Sopotowi praw miejskich”

12 marca
Jak rodzi się miasto? Krótka historia Sopotu.
Jakie czynniki wpływają na to, że w danym miejscu rodzi się miasto? Czy połączenie kolejowe może w tym pomóc? Co sprawia, że miasto zaczyna się rozrastać? Zastanowimy się kiedy pojawia się kultura i co sprawia, że mieszkańcy jej potrzebują. Na narysowanej przez nas mapie Sopotu zaznaczymy wybrane ważne miejsca w mieście.

16 kwietnia
Plaża wczoraj i dziś.
Jak plażowano kiedyś? Do czego służyły Łazienki kąpielowe? Jak ubierano się na plażę? Czym zajmował się pan koszowy? Jakie sporty uprawiano na plaży i czy opalenizna była w modzie? Podczas warsztatów zapoznacie się z obyczajami plażowymi w Sopocie przełomu XIX i XX wieku.
Warsztaty edukacyjne z cyklu „20 eksponatów na 20-lecie Muzeum Sopotu”

19 marca
Pamiątka z uzdrowiska – szkła kuracyjne.
Rubinowa szklanka z napisem „Kurhaus Zoppot” i wizerunkiem Drugiego Domu Kuracyjnego w Sopocie; służyła do picia wód leczniczych. Zachwyca prostą formą i kolorem. Szkło jest barwione i wykończone falistym brzegiem. Pochodzi z początku XX wieku. Podczas warsztatu dowiemy się jak wyglądał i kiedy powstał Drugi Dom Kuracyjny. Zaprojektujemy współczesne szkło kuracyjne z napisem „Sopot” i wizerunkiem Czwartego Domu Kuracyjnego.

23 kwietnia
Śniadanie u Claaszenów, czyli po co nam nożyczki do jajek.
W kolekcji Muzeum Sopotu posiadamy wyjątkowe nożyczki. Do winogron – niewielkie, eleganckie służą do odcinania owoców od gałązek w czasie posiłku. Wydłużony uchwyt w formie ptaka (pelikana lub żurawia) z wyciągniętą szyją i uniesionym dziobem, pomaga dotrzeć do gałązek ukrytych pod gronami. Drugie nożyczki używane były do odcinania wierzchołka skorupki gotowanego jajka. Mają ozdobną formę kogucika. Podczas warsztatu za pomocą techniki origami stworzymy papierowe ptaki.

SOPOCKA PISANKA

26 marca
Na zbliżające się święta wielkanocne przygotujemy sopocką pisankę. Ozdobimy ją za pomocą techniki decoupage zwaną też metodą serwetkową. I choć nie będzie się ona nadawała do zjedzenia, stanie się piękną świąteczną dekoracją.

Warsztaty wraz z opisem będą dostępne na naszym blogu edukacyjnym https://muzeumsopotu.blogspot.com/ oraz na naszym kanale w serwisie Youtube

FERIE

Ferie z sopocką architekturą

Mobilne Muzeum Sopotu zaprasza na ferie z sopocką architekturą

Termin: Od 5.01.12 do 15.01.2021

Muzeum Sopotu wychodząc naprzeciw potrzebom sopockich szkół i przedszkoli przygotowało ofertę edukacyjną w ramach Mobilnego Muzeum. Nasza edukatorka, po wcześniejszym umówieniu, przyjedzie do Państwa i poprowadzi lekcję muzealną połączoną z warsztatem artystycznym. Warsztaty będą się odbywać we wtorki, środy i piątki. Termin i godzinę dostosujemy do potrzeb osób zainteresowanych naszą ofertą. Zajęcia trwają 1,5 godziny i są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV i przedszkolaków (grupy 12 osobowe). Wstęp na zajęcia wolny.

Motywem przewodnim ferii będą sopockie wnętrza i detale architektoniczne. Inspirację czerpiemy z wystawy „Odzyskane. Detale sopockich wnętrz”, która aktualnie trwa w Muzeum Sopotu.

Zapisy / Kontakt: Iwona Zając                                                                                                       

Terminy zajęć prosimy ustalać we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00–15.00 pod numerem telefonu 58 551 22 66.

Zgłoszenia można również wysyłać pod adresem: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com

Ze względu na sytuację epidemiologiczną zastrzegamy sobie możliwość zmiany i przeniesienie naszego projektu online.

Kolorowy świat witrażu

W niektórych sopockich domach można podziwiać okna z kolorowymi szybkami, czyli witraże. Na klatkach schodowych przez duże szybki witrażowe wpada kolorowe światło, które dodatkowo ozdabia wnętrze willi lub kamienicy. Przyjrzymy się z bliska motywom dekoracyjnym sopockich witraży: kwiatom, ptakom i zwierzętom. Na ich podstawie stworzymy własny witraż.

Sopockie kamienice

Jeżeli zajrzyjcie do klatek sopockich willi zobaczycie zróżnicowane formy i dekoracje drzwi wejściowych oraz tych prowadzących do mieszkań. Podczas warsztatów zaprojektujemy ozdobne drzwi, pomalujemy je i pokolorujemy, ozdobimy cekinami i barwnymi naklejkami. Tylko pamiętajcie nie róbcie tego z drzwiami sąsiadów i nie niszczcie zabytków :).

Kwiat zaklęty w tapecie

Zima za oknem i kwiaty zasnęły, by obudzić się na wiosnę. Poszukamy ich w pięknych secesyjnych tapetach i ich ozdobnych ornamentach. Dzięki specjalnie przygotowanym szablonom będziecie mogli odbić wybrany przez siebie kwiat na ekologicznej torbie lub koszulce w technice szablonu.