ZBIORY

Zbiory Muzeum Sopotu obejmują około 10 tysięcy eksponatów historycznych i dzieł sztuki. W kolekcji znajdują się obiekty z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego ilustrujące dzieje miasta i regionu, a także dokumenty, mapy, fotografie, pocztówki związane z Sopotem i innymi miejscowościami, głównie kurortami nadmorskimi.
Zasadniczym trzonem zbioru są obiekty historyczne (fotografie, pocztówki, dokumenty) ściśle związane z Sopotem nierzadko przekazane przez mieszkańców miasta. Muzeum posiada także sporo eksponatów artystycznych i przedmiotów codziennego użytku pochodzących między innymi z sopockiego kasyna. W zbiorach znajdują się również osobiste drobiazgi, jak biżuteria, przedmioty toaletowe, zdobione naparstki, elementy garderoby (w tym wyprawa ślubna Ruth Koch z domu Claaszen), kostiumy kąpielowe (z Niemiec i Anglii) czy damskie torebki wieczorowe.

Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja barokowych mebli gdańskich i eklektycznych z przełomu XIX i XX w., grafiki angielskie z ok. 1800 r., gdańskie barokowe sztychy i holenderskie fajanse z Delft. Kilka mebli z XVIII – XIX w., miedziana kadź na wodę z początku XVIII w., grafiki G. Morlanda z przełomu XVIII i XIX w. oraz późnobarokowy żyrandol – pochodzące z pierwotnego umeblowania i wystroju willi, które powróciły do Sopotu w 2005 r. po śmierci Ruth Koch z domu Claaszen. Wysoko cenionym obiektem jest rzadko spotykana w polskich kolekcjach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku.
Większa część zbiorów Muzeum Sopotu pochodzi z darowizn przekazywanych przez dawnych i obecnych mieszkańców Sopotu, którzy od powołania Muzeum w 2001 roku chętnie przekazywali pamiątki do naszej kolekcji.

Zachęcamy Państwa do tworzenia z nami zbiorów Muzeum Sopotu. Obiekty, archiwalia, fotografie związane z naszym miastem i regionem można przekazywać do muzeum po uzupełnieniu odpowiednich dokumentów. O zakupie obiektu lub przyjęciu go w darze do zbiorów Muzeum Sopotu decyduje Komisja Zakupu Muzealiów . W celu umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 58 551 22 66.