OD JEANA GEORGE’A HAFFNERA PO JADWIGĘ TITZ-KOSKO, CZYLI KRÓTKA HISTORIA LECZNICTWA W SOPOCIE

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą plenerową poświęconą historii sopockiego lecznictwa.

“Od początku XIX w., na fali rosnącej popularności talasoterapii, czyli leczenia wykorzystującego morski klimat i wodę, do Sopotu zaczęli zjeżdżać kuracjusze z różnych zakątków Europy. Już w 1811 r. znany niemiecki leksykonista Franz Passow opisywał swoje kąpiele na sopockiej plaży. W 1819 r. Carl Wagner wybudował w Sopocie niewielki zakład kąpielowy składający się z dwóch łaźni. Jednak za właściwy początek uzdrowiska w Sopocie uznaje się za rok 1823, gdy osiadły w Gdańsku lekarz pochodzący z Alzacji – Jean George Haffner otworzył tu własny zakład kąpielowy, dom zdrojowy i jednocześnie objął pozycję głównego lekarza kąpieliska. Te wydarzenia otworzyły nowy rozdział w historii miejscowości. W krótkim okresie Sopot przeobraził się w renomowany kurort. Zbudowano nowoczesne obiekty lecznicze, między innymi łazienki kąpielowe oraz zakład kąpielowy wyposażony w łaźnie, inhalatorium i sprzęty rehabilitacyjne, powstały też sanatoria. Po II wojnie światowej kontynuowano uzdrowiskowe tradycje. W mieście działało 5 szpitali. W 1956 r. dzięki zaangażowaniu dr Jadwigi Titz-Kosko powstał Szpital Reumatologiczny”.

Wystawę można oglądać na Skwerze Kuracyjnym.

ODZYSKANE. DETALE SOPOCKICH WNĘTRZ

 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy plenerowej poświęconej wnętrzom sopockich mieszkań. Do dziś we wnętrzach kamienic i willi zachowały się oryginale elementy: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże. Brak ochrony konserwatorskiej w latach powojennych, negatywny stosunek do architektury o rodowodzie niemieckim oraz brak świadomości traconego dziedzictwa to główne powodu utraty cennych elementów wyposażenia wnętrz podczas prowadzonych prac remontowych w II połowie XX w.

Wystawę można oglądać na Skwerze Kuracyjnym. Zapraszamy!

CISZA PRZED BURZĄ. LATO 1939 ROKU W SOPOCIE

Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie

Ekspozycję plenerową Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie można oglądać przy Placu Przyjaciół Sopotu. Wystawa opowiada o sytuacji w Sopocie w ostatnim sezonie letnim przed wybuchem II wojny światowej.
Pomimo napiętej sytuacji politycznej i spadku liczby turystów – szczególnie osób wyznania mojżeszowego i obywateli RP, którzy wybierali pobliską Gdynię – w kurorcie w 1939 roku zachowywano pozory normalnego życia. Chwilę później, we wrześniu, miasto przez moment znalazło się w strefie walk i zostało tymczasową kwaterą Adolfa Hitlera.

Zachęcamy do obejrzenia planszy ze zdjęciami przekazanymi przez mieszkańców Sopotu, znajduje się ona na placu przed kościołem św. Jerzego w Sopocie. Zapraszamy do udziału w projekcie “Sopocianie”, który prowadzi Muzeum Sopotu. Więcej szczegółów na stronie: http://sopocianie.muzeumsopotu.pl/

  • fot. Anna Wesołowska-Owczarska

LUDZIE, ULICE, DOMY

W lipcu w Sopocie można oglądać mobilną wystawę „Ludzie, ulice, domy” (People, streets, houses). Jest ona efektem współpracy pomiędzy Muzeum Miejskim w Jurmali (Łotwa), Muzeum Sopotu (Polska), Instytutu Historii Architektury w Sankt Petersburgu (Rosja), Muzeum Hanko (Finlandia), Birstonas Museum (Litwa) i Parnu Muzeum (Estonia). Celem projektu jest wymiana doświadczeń, edukacji i coraz nowych pomysłów w dziedzinie badań nad dziedzictwem kulturowym kurortów nadbałtyckich.

W Sopocie prezentowane są plansze przybliżające historię czterech nadbałtyckich miast.

Parnu (Estonia) – na 1 piętrze Urzędu Miejskiego w Sopocie ul. Kościuszki 25/27.

Komarowo (Rosja) – hol główny Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego, ul. Grunwaldzka 1-3.

Jurmala (Łotwa), Sopot (Polska) – Opera Leśna w Sopocie ul. Stanisława Moniuszki 12.

fot. Andrzej Zagrobelny

  • fot. Andrzej Zagrobelny

WYSTAWA PLENEROWA LUDZIE HIPODROMU SOPOT

Muzeum Sopotu przygotowało wystawę plenerową na terenie Hipodromu Sopot. Przybliża ona sylwetki wybitnych postaci związanych z Hipodromem.

Po zakończeniu prezentacji na terenie Hipodromu Sopot wystawa została przeniesiona na Plac Przyjaciół Sopotu.

  • fot. Anna Wesołowska-Owczarska