OD JEANA GEORGE’A HAFFNERA PO JADWIGĘ TITZ-KOSKO, CZYLI KRÓTKA HISTORIA LECZNICTWA W SOPOCIE

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą plenerową poświęconą historii sopockiego lecznictwa.
“Od początku XIX w., na fali rosnącej popularności talasoterapii, czyli leczenia wykorzystującego morski klimat i wodę, do Sopotu zaczęli zjeżdżać kuracjusze z różnych zakątków Europy. Już w 1811 r. znany niemiecki leksykonista Franz Passow opisywał swoje kąpiele na sopockiej plaży. W 1819 r. Carl Wagner wybudował w Sopocie niewielki zakład kąpielowy składający się z dwóch łaźni. Jednak za właściwy początek uzdrowiska w Sopocie uznaje się za rok 1823, gdy osiadły w Gdańsku lekarz pochodzący z Alzacji – Jean George Haffner otworzył tu własny zakład kąpielowy, dom zdrojowy i jednocześnie objął pozycję głównego lekarza kąpieliska. Te wydarzenia otworzyły nowy rozdział w historii miejscowości. W krótkim okresie Sopot przeobraził się w renomowany kurort. Zbudowano nowoczesne obiekty lecznicze, między innymi łazienki kąpielowe oraz zakład kąpielowy wyposażony w łaźnie, inhalatorium i sprzęty rehabilitacyjne, powstały też sanatoria. Po II wojnie światowej kontynuowano uzdrowiskowe tradycje. W mieście działało 5 szpitali. W 1956 r. dzięki zaangażowaniu dr Jadwigi Titz-Kosko powstał Szpital Reumatologiczny”.
Wystawę można oglądać na Skwerze Kuracyjnym.
ODZYSKANE. DETALE SOPOCKICH WNĘTRZ

Zachęcamy do obejrzenia wystawy plenerowej poświęconej wnętrzom sopockich mieszkań. Do dziś we wnętrzach kamienic i willi zachowały się oryginale elementy: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże. Brak ochrony konserwatorskiej w latach powojennych, negatywny stosunek do architektury o rodowodzie niemieckim oraz brak świadomości traconego dziedzictwa to główne powodu utraty cennych elementów wyposażenia wnętrz podczas prowadzonych prac remontowych w II połowie XX w.
Wystawę można oglądać na Skwerze Kuracyjnym. Zapraszamy!
CISZA PRZED BURZĄ. LATO 1939 ROKU W SOPOCIE
Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie
Ekspozycję plenerową Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie można oglądać przy Placu Przyjaciół Sopotu. Wystawa opowiada o sytuacji w Sopocie w ostatnim sezonie letnim przed wybuchem II wojny światowej.
Pomimo napiętej sytuacji politycznej i spadku liczby turystów – szczególnie osób wyznania mojżeszowego i obywateli RP, którzy wybierali pobliską Gdynię – w kurorcie w 1939 roku zachowywano pozory normalnego życia. Chwilę później, we wrześniu, miasto przez moment znalazło się w strefie walk i zostało tymczasową kwaterą Adolfa Hitlera.
Zachęcamy do obejrzenia planszy ze zdjęciami przekazanymi przez mieszkańców Sopotu, znajduje się ona na placu przed kościołem św. Jerzego w Sopocie. Zapraszamy do udziału w projekcie “Sopocianie”, który prowadzi Muzeum Sopotu. Więcej szczegółów na stronie: http://sopocianie.muzeumsopotu.pl/
fot. Anna Wesołowska-Owczarska
LUDZIE, ULICE, DOMY

W lipcu w Sopocie można oglądać mobilną wystawę „Ludzie, ulice, domy” (People, streets, houses). Jest ona efektem współpracy pomiędzy Muzeum Miejskim w Jurmali (Łotwa), Muzeum Sopotu (Polska), Instytutu Historii Architektury w Sankt Petersburgu (Rosja), Muzeum Hanko (Finlandia), Birstonas Museum (Litwa) i Parnu Muzeum (Estonia). Celem projektu jest wymiana doświadczeń, edukacji i coraz nowych pomysłów w dziedzinie badań nad dziedzictwem kulturowym kurortów nadbałtyckich.
W Sopocie prezentowane są plansze przybliżające historię czterech nadbałtyckich miast.
Parnu (Estonia) – na 1 piętrze Urzędu Miejskiego w Sopocie ul. Kościuszki 25/27.
Komarowo (Rosja) – hol główny Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego, ul. Grunwaldzka 1-3.
Jurmala (Łotwa), Sopot (Polska) – Opera Leśna w Sopocie ul. Stanisława Moniuszki 12.
fot. Andrzej Zagrobelny
fot. Andrzej Zagrobelny
WYSTAWA PLENEROWA LUDZIE HIPODROMU SOPOT

Muzeum Sopotu przygotowało wystawę plenerową na terenie Hipodromu Sopot. Przybliża ona sylwetki wybitnych postaci związanych z Hipodromem.
Po zakończeniu prezentacji na terenie Hipodromu Sopot wystawa została przeniesiona na Plac Przyjaciół Sopotu.
fot. Anna Wesołowska-Owczarska