W ramach spotkań towarzyszących wystawie “Odzyskane. Detale sopockich wnętrz” zapraszamy na spotkanie on-line z Aleksandrą Narczewską – Miejską Konserwator Zabytków w Sopocie. Układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu został wpisany do rejestru zabytków 12 lutego 1979 r. Wpisem został objęty prawie cały obszar miasta, z wyjątkiem małego fragmentu dzielnicy Brodwino oraz niewielkiego terenu na granicy Gdańska z Sopotem.
Wpis układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta do rejestru zabytków nie chroni wnętrz obiektów. Taki rodzaj ochrony zapewnia wpis konkretnego budynku do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego.
We wnętrzach kamienic i willi zachowały się oryginale elementy: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże. Brak ochrony konserwatorskiej w latach powojennych, negatywny stosunek do architektury o rodowodzie niemieckim oraz brak świadomości traconego dziedzictwa to główne powodu utraty cennych elementów wyposażenia wnętrz podczas prowadzonych prac remontowych w II połowie XX w. O tym dlaczego warto je ratować i jak to robić porozmawia z Dagny Kurdwanowską.