Ładowanie Wydarzenia

W piątek 8 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na promocję katalogu wystawy
Stanisława Teisseyre’a.

Publikacja „Stanisław Teisseyre (1905-1988). Twórcy i założyciele szkoły sopockiej”, wydana została jako katalog monograficznej wystawy artysty, która odbyła się w Muzeum Sopotu w 2017 roku. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to zbiór tekstów badaczy, którzy opisują i analizują pod kontem swoich specjalności twórczość Teisseyre’a. Autorami tekstów do katalogu byli Andrzej Zagrobelny, Prof. Elżbieta Kal, Dr Jarosław Mulczyński, Anna Zelmańska-Lipnicka.
Monograficzne opracowanie całej twórczości Stanisława Teisseyre’a wraz z krytycznym tekstami oraz katalogiem dzieł  było tym bardziej zasadne, że postać artysty, prócz środowiska sopockiego związanego również z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, rysuje się jako jedna z ważniejszych osobowości malarstwa polskiego lat powojennych. Rozpoznanie i zbadanie jego bogatej i różnorodnej (akwarele, gwasze, malarstwo olejne sztalugowe oraz malarstwo monumentalne – architektoniczne wykonywane w technikach klasycznych i własnych – mieszanych, związane z powojenną odbudową Gdańska i Gdyni), lecz mocno rozproszonej spuścizny, było możliwe dopiero po całościowym opracowaniu dzieł artysty przechowywanych w zbiorach publicznych w kraju i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych.
Druga część publikacji zawiera spis wszystkich prac pokazanych na wystawie, wraz z najważniejszymi informacjami o obiektach (datowanie, wymiar, technika, miejsce przechowywania) oraz całostronicowe reprodukcję dzieł.
Podczas spotkania, katalog będzie można kupić w promocyjnej cenie 15 zł

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!