Ładowanie Wydarzenia

Muzeum Sopotu zaprasza 25 stycznia 2020 r. o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu “Blisko historii”, tym razem z Witoldem Szabłowskim. Porozmawiamy między innymi o najnowszej książce autora “Jak nakarmić dyktatora?”. Wieczór poprowadzi Dagny Kurdwanowska

“Kucharze dyktatorów – beneficjenci i ofiary swoich brutalnych pracodawców. Ci, którzy widzieli ich w momentach, gdy przybierali „ludzką” twarz: tuż po przebudzeniu, podczas obiadu i gdy dzień dobiegał końca. Karmiący szaleńców, odpowiedzialnych za śmierć i cierpienie setki ludzi. Czy któryś z kucharzy, korzystając z atmosfery, jaka towarzyszy jedzeniu, wpłynął na los, choćby jednego człowieka? Kim są ci, którzy z bliska obserwowali postacie z pomników i kart podręcznika, budzący strach oraz wpływający na złe lub dobre losy swoich podwładnych? Jak się czuli, gdy gotowali dla szaleńców? I jaką cenę przyszło im za to zapłacić?

Przez cztery lata autor przejechał cztery kontynenty: od zapomnianej przez wszystkich wioski na kenijskiej sawannie, przez ruiny starożytnego Babilonu w Iraku, po dżunglę w Kambodży, gdzie skryli się ostatni z Czerwonych Khmerów. Odbył wielogodzinne rozmowy z kucharzami, którzy przez lata gotowali dla jednych z największych dyktatorów XX wieku. Niektórzy z bohaterów książki wciąż nie otrząsnęli się z traumy, jaką była praca dla kogoś, kto w każdej chwili mógł ich zabić. Inni wiernie służyli reżimom i do dziś nie chcą zdradzać wielu ich tajemnic.”
(materiały wydawcy)

Witold Szabłowski, rocznik 1980. Dziennikarz i reportażysta, laureat Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego. Od 2006 do 2016 roku związany z “Gazetą Wyborczą” i “Dużym Formatem”. Od 2018 roku związany jest z redakcją Dzień Dobry TVN, a od kwietnia 2019 roku prowadzi autorską audycję poświęconą podróżowaniu w radiu “Newonce”. W 2010 roku ukazała się jego pierwsza książka “Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2014 roku wydał książkę “Tańczące niedźwiedzie”, będącą zbiorem reportaży mówiących o środkowoeuropejskiej drodze do wolności. W 2016 roku Szabłowski opublikował reportaż “Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” poświęcony Ukraińcom ratującym Polaków na Wołyniu. W tym samym roku książka została uhonorowana Nagrodą “Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Autor związany jest z wydawnictwem Penguin.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!