Ładowanie Wydarzenia

„Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX  do lat 30. XX w.” to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. Wydaje się, że jak żaden inny element ubioru mówi o postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków i jak każdy z nich podlegała przemianom powodowanym aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy czasowej zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze naszej willi. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Opowiemy czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny. Pewne elementy wystawy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze.

Przykładowo na wystawie czasowej będzie można zobaczyć –  niedawno zakupione do zbiorów Muzeum Sopotu – części garderoby takie jak: kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 r., pochodzący z Francji; pończochy ślubne datowane na lata 20. XX w, czy jedwabne ozdobione koronką majtki damskie z lat 20-tych z Francji.

 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku Muzeum Miasta Gdyni i ze zbiorów prywatnych.

Wernisaż: 1 grudnia godz.12.00

Kuratorki: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft

Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska – Radwańska

Wystawa czynna od 1.12. 2023 r. do 31.03.2024 r.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!