Zapraszamy Państwa we wtorek, 27 kwietnia o godz. 17.00 do wysłuchania on-line wykładu Klaudiusza Grabowskiego pt. „Od wsi przez uzdrowisko po miasto kurort. Zmiany w architektonicznym pejzażu Sopotu do 1945 roku”.
Sopot, skromna osada, przeobraził się w XIX wieku w popularne uzdrowisko. Oszałamiającą karierę, dawna wieś cysterska zawdzięczała niezwykle malowniczemu położeniu. Piękna okolica to jednak za mało, aby utrzymać status, w kurorcie musiały powstać pensjonaty, łazienki czy molo. Dla ciągle zwiększającej się liczby mieszkańców trzeba było za to budować nowe domy, szkoły, kościoły czy w końcu, po uzyskaniu praw miejskich ratusz. Pejzaż architektoniczny Sopotu jest zatem niezwykle bogaty. Czy architektom udało się, utrzymać jego spójność? Na to pytanie, będzie można odpowiedzieć po wykładzie stanowiącym przegląd sopockiej architektury.

Fot. Zbiory Muzeum Sopotu