1. edycji Festiwalu Fotograficznego w Ramach Sopotu towarzyszy hasło przewodnie „Źródło”. Interpretowane jako początek, powód czy prolog inspiruje artystów zaproszonych w tym roku do współpracy. „Co istotne, nie chodzi o źródło zaspokajające potrzebę poszukiwania, prowadzące do łatwego rozwiązania. Jest wręcz odwrotnie – „źródło” prowokuje dyskusję. To pytanie: “dlaczego właśnie tak?”, “skąd?”, pomagające zrozumieć “po co?” – wyjaśnia Maja Kaszkur, główna kuratorka FFWRS.

Festiwal otwieramy już 1 września wystawami rezydentów w Państwowej Galerii Sztuki. Rezydencje artystyczne wpisane są w program FFWRS od jego pierwszej edycji. W tym roku kuratorka festiwalu Maja Kaszkur zaprosiła do Sopotu: Annę Orłowską, Visvaldasa Mokrevičiusa i Witka Orskiego. Trójkę artystów wizualnych łączy nie tylko wykorzystywanie medium fotografii, ale również pokoleniowy moment, tu i teraz określający ich jako twórców. Premierowe prace rezydentów, podejmują motyw przewodni sięgając m.in. po fotografię, elementy scenografii oraz AI. Pierwszego dnia festiwalu w PGS premierę będzie miał również najnowszy projekt Szymona Kobusińskiego pt.”Flores”. W swojej praktyce artystycznej Kobusiński wykorzystuje wodę jako narzędzie do kreowania własnych światów. W cyklu zaprezentowanym podczas FFWRS pojawi się zarówno klasyczna fotografia, ale także materiały video.

2 września zapraszamy do Sopot Centrum. Po raz pierwszy obejrzymy tam pracę Tomasza Wysockiego zatytułowaną „Memory is not the end”. Wysocki zajmuje się fotografią inscenizowaną oraz scenografią filmową. W swoich projektach stara się on naprzemiennie czerpać z tych dwóch obszarów inspirując się przy tym rzeźbą i malarstwem. Nową odsłonę będzie miał również niezwykle osobisty projekt Tomasza Lacznego pt. „Erna Helena Ania”, wcześniej wystawiany w Tokio oraz opublikowany w książce wydanej przez BLOW UP PRESS.

W ramach współpracy nadbałtyckiej gośćmi festiwalu będą artyści z Litwy: Gintaras Česonis, Dovile Dagiene, Vilma Samulionyte i Gytis Skudžinskas. Kuratorem wystawy ich prac pt. „Soul Studies. Nowa litewska fotografia” jest Adam Mazur. Ekspozycja, którą zobaczymy w galerii na Goyki 3 Art Inkubator, będzie się składać z prac współczesnych fotografów litewskich młodego pokolenia oraz prezentacji najpiękniejszych książek fotograficznych ostatniej dekady wydanych przez NoRoutine Books, Kaunas Photo Gallery i Prospektas Gallery.

Wyjątkową pamiątką po kolejnych edycjach festiwalu jest fotopomnik. Dotychczas w przestrzeni miejskiej Sopotu pojawiły się zdjęcia takich legend polskiej fotografii, jak Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Zbigniew i Maciej Kosycarze, Rafał Milach oraz Wojtek Wieteska. Ideą fotopomnika jest spontaniczne zderzenie widza ze sztuką. Autorką fotografii zaprezentowanej podczas 9. edycji FFWRS jest Zofia Rydet. Artystka, która zasłynęła cyklem portretów rodziny we wnętrzu pt. „Zapis socjologiczny”, zrealizowanym w latach 80. XX wieku, odwiedziła Sopot w 1983 roku i sportretowała trójmiejskich artystów. Fotografia autorstwa Rydet zostanie odsłonięta przed Dworkiem Sierakowskich.

Kolejny już raz widowni festiwalu zostaną zaprezentowane najciekawsze polskie fotoksiążki ze stale uzupełnianego archiwum FFWRS. W tym roku ekspozycji będą towarzyszyły warsztaty z fenomenalnymi projektantami graficznymi: Katarzyną Kubicką, Tomaszem Lacznym oraz Bartkiem Talagą i Frankiem Ammerem z kolektywu 19 Rzek– zdradza kurator wystawy Paweł Klein.

FFWRS stawia na młode talenty. W Państwowej Galerii Sztuki zobaczymy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „Flow”, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pt.„Ad Fontes”. W klubokawiarni „Dwie Zmiany” obejrzymy prace absolwentów Sopockiej Szkoły Fotografii WFH na wystawie pt. „Światy równolegle”.

Dziewiątej edycji sopockiego festiwalu będą towarzyszyły spotkania z artystami i kuratorami, oprowadzania po wystawach, warsztaty z tworzenia fotoksiążek. Szczegółowy program 9. edycji FFWRS już wkrótce na www.wramachsopotu.pl